Doğal Yollardan Kilo Verme Yöntemleri

1

Önümüz yaz; çoğumuzun hayali iki ay içinde kilo verip yaza merhaba demek. Çoğu diyetlerin ana mantığı; su ve kas kaybına dayanmaktadır. Siz kilo verirsiniz ama yağlarınız olduğu gibi durur. Bu durumda ise vücudunuzdaki yağ oranı daha da artmış olur. Örnek verecek olursak, 120 kiloluk bir insanın 20 kilo yağı olduğunu düşünelim, bu insandaki yağ oranı % 16,6 iken eğer bu insan yağ yakmadan 100 kiloya düşünce vücudundaki yağ oranı % 20 olacaktır. Bu ise daha fazla sorunlara yol açacaktır.

Doğal Yollardan Kilo vermek çok kolaydır. İki ayda, fazla yağlarınızın yarısından  kurtulabilirsiniz. ( Ortalama 7 kilo ( 5- 10 kilo arası ) yağ yakımı )  

Doğal Yollardan Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız

1-) Kilo Vermek için Egzersiz ve Hareketli Yaşam

Bir insan hareketsiz yaşam tarzına sahip ise kilo vermesi matematiksel olarak imkansızdır. Siz ne kadar diyet yaparsanız yapın, hareket etmiyorsanız sadece olan kilonuzu muhafaza etmiş olursunuz. Nefes alıp vererek zayıflarım diyorsanız bir 10 yıl beklemeniz gerekebilir. Öncelikle hareket sürenizi uzatın. Önce kendinizi bir gözden geçirin ve günlük ortalamalarınızın üzerine çıkın. Mesela evinizi haftada bir temizliyorsanız 5 günde bir temizleyin, ev temizliği sürenizi uzatarak daha çok efor harcayın. İşe veya okula geliş gidiş sürenizi uzatın, yürüyün, daha çok yürüyün. Üç günde bir dışarı çıkıyorsanız iki günde bir çıkın. Günde; yarım saat yürüyüş yapın. Sadece günlük yarım saat yürüyüşle ayda ortalama 5 kilo veriyorsunuz. Kısacası şuan ki halinizden daha fazla hareket halinde olun. Bu sayede çok hızlı bir şekilde yağ yakacaksınız.

2-) Faydasız, Gereksiz Besinleri Tüketmemek hem cebe hem vücuda faydalı

1. Madde her insan için ana kural olmakla birlikte bir diğer ana kural, gereksiz beslenme kavramını bilmeniz gerekir. Hayatınızda beyaz un ve hamur ürünlerini, rafine şekeri, kimyasal katkı içerikli besinleri, işlenmiş et ürünlerini en aza indirmedikçe sadece kilo problemi değil, pek çok hastalığa karşı eğilim haline geçiyorsunuz demektir. Yine öğünlerinizi gözden geçirin. En çok ne tüketiyorsunuz? Sonra beslenme sisteminizde değişikliğe gidin; ekmeği azaltın yerine bir sebze koyun ve bir öğünde bir iki dilimden fazla tam tahılda olsa tahıl ekmeği tüketmeyin,  şekeri unutun yerine kuru meyve veya doğal bal koyun, taze kırmızı et, beyaz et yada balık tüketin. Kaliteli ve az yağlı peynir, yumurta, tuzsuz zeytin, yoğurt, kefir bunlardan bol bol yiyebilirsiniz. Akşamları saat 7’den sonra ise yemek yemeyin.

Geç saatlerde ise meyve, çay ve kahvede tüketmeyin. Yemeklerden sonra ve hemen önce asla meyve tüketmeyin. Hatta mümkünse; pestisitlerle zehirlenmiş, olması gereken boyutun 3 katı büyüklükte olan meyvelerden hiç yemeseniz de olur. Bizim tavsiyemiz; hala ilaçsız ve doğal kalabilmiş meyveleri tüketmeniz. Keçiboynuzu ( meyvesi, unu, özü olabilir.), dut ( kurusu ve yaşı olur, hem kara dut hem de beyaz dut vücut için çok sağlıklıdır.), böğürtlen, ilaçsız üzüm, doğal incir, doğal armut, ayva, kızılcık, vişne, kiraz gibi meyveler tercih edilebilir.

3- Yeterli Su Tüketimi ve Az Tuz Tüketimi

Yukarıdaki 2 maddeyi de uyguladıysanız; artık bu söyleyeceklerimiz yağ yakmanızda size yardımcı olacaktır. Bol su için, günde 1.5 litre kadar suyun altına inmeyin. Sabahları kalkınca, bir bardak suyun içine 6-7 damla limon ekleyin ve kahvaltıdan önce için. Çorbalarınıza, yemeklerinize ve salatalarınıza tuz yerine biberiye, zerdeçal ve limon ekleyin. Bu üçlünün faydalarına inanamayacaksınız. Bol bol zeytinyağlı sebze yemeği tüketin. Enginar, karnabahar, beyaz lahana gibi. Tabi; mevsimine ve yöresine göre bulduğunuz her sebzeyi tüketin. Ayrıca sağlığınız el verdiği ölçüde kür denemesi yapabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın….

 

Comments are closed.