Dolgit Krem Yerine Bitkisel Çözüm Önerileri

0

Dolgit Krem eklem ağrıları için sık sık karşınıza çıkan bir merhem. Bu yazıda Dolgit Krem etkisini yakalayabileceğiniz bazı bitkisel çözüm önerileri sunacağız. Tekrar hatırlatmakta fayda var ki Dolgit Kremi kullanmayın demiyoruz. Eğer kullanmak istemezseniz önerebileceğimiz bir kaç bitkisel çözüm önerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz. Dolgit Krem  şuan için 6.91 TL’den satılıyor.

Hatırlatma: Verilen bilgiler doktor yazısı ve ya önerisi değildir.

Öncelikle Dolgit Krem’i tanıyalım. İçeriğinde barındırdığı ibuprofen maddesinin kimyasal gösterimi C13H18O2‘dir. Bu madde nedeniyle en çok görülen yan etkiler, mide ve bağırsak şikayetleridir. Mide ve bağırsak kanamaları resmi kayıtlarla bildirilmiştir. Her ne kadar Dolgit Krem’de bu yan etkileri görürsünüz demesek de etken maddesinin böyle yan etkilerinin olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Daha önce sitemizde doğal ağrı kesici krem yapımı hakkında bilgi vermiştik.

Dolgit Krem Alternatifi Bitkisel Ağrı Kesici Merhem Tarifi

Sızma zeytinyağında, Dolgit Kremin etkin maddesi olan İbuprofen bulunmaktadır. Pul Biberde ise her türlü ağrıya iyi gelen Capsaicin maddesi bulunuyor. Yani yapacağımız bu bitkisel merhem Dolgit Krem’den biraz daha tesirli olacak ve tamamen doğal :) Tekrar hatırlatıyoruz doktor tavsiyesine başvurmanız daha uygun olacaktır.

Malzemeler

  • 1 fincan sızma zeytinyağı
  • 4 tatlı kaşığı pul biber
  • 30 gram balmumu

Yapılışı

Önceden ısıttığınız bir tencerede sızma zeytinyağı ile biberi beraber ısıtın. Uygun ısıya geldiğini gözünüzle anlayacaksınızdır. Bu aşamada ocağın altını kapatın ve 20 dakika kadar bekleyin. Sonrasında tekrar ısıtarak tencereyi bu işlemi 2-3 defa daha tekrarlayın. Yani ısıtıyorsunuz sonra 20 dakika bekliyorsunuz. Tekrar ısıtıyorsunuz. Önemli husus biberin içinde ki etken maddenin sızma zeytinyağına nüfuz etmesi. Yani biberleri yakmamalısınız.

Bu ısıtıp bekleme işlemi sona erdikten sonra bir bez aracılığıyla yağı süzün ve ayrı bir kaba alın. Balmumunu tamamen eriyene kadar bir kapta ısıtın ve süzdüğümüz yağı içine ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra oluşan karışımı bir kavanoza alın ve sertleşmesini bekleyin. Dolgit Krem benzeri eklem ağrılarına iyi gelen bitkisel kremimiz artık hazır.

Önemli Uyarılar ve Hatırlatma:
Yaptığımız bu kremi kesinlikle açık yaralar üzerinde ve göz çevresinde kullanmayın. Bibere karşı alerjiniz var ise kullanmayın. Yazı da bahsedilen krem Dolgit Krem yerine geçmez ve Dolgit Krem kullanmayın demiyoruz. Beklenmedik bir etki gördüğünüzde mutlaka doktorunuza danışın.

Sağlıklı Günler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here