Domates Reçeli Nasıl Yapılır?

0

Domates Reçeli Nasıl Yapılır?

Domates reçeli tarifi ile ilgili farklı yöntemler bulunabilir. Klasik olarak yeşil domateslerden yeşil domates reçeli yapılacaksa yarım kilo domatese bir kilo şeker harcanır. Ancak daha kırmızılı bir reçel isteniyorsa; çeri domatesi, tukaş domatesi veya italyan domatesi gibi domatesler kullanılabilir. Bu domatesler normal olgunlukta yani ne ham ne de çok olmuş domateslerdir. Renkleri kırmızı ancak hala sert domateslerdir. Bu domatesler tercih edilecekse 1 kilogram domatese 1 kilo şeker eklenir. Ayriyeten badem de reçele eklenebilir.

( Aynı zamanda ilk yapım esnasında iki litre su içerisine iki yemek kaşığı sönmemiş kireç atılır ve kirecin yanması bitip dibe çöktükten sonra domatesler bu suyun içerisinde 2 saat bekletildikten sonra tarife devam edilebilir. Tercih tamamen sizin.)

Malzemeler

500 gram yeşil domates
750 gram-1 kilogram arası şeker
1 adet çubuk tarçın
6-7 tane karanfil
4,5 bardak su
1 çay kaşığı limon tuzu

Domates Reçelinin Yapılışı

Bir tencere içerisine önceden kaynatılmış sıcak su konur ve içerisine çizilmiş domatesler atılarak şoklanır. Domatesler daha sonra buzlu suya alınır ve 3-4 dakika bekletilerek kabukları kolay soyulacak hale gelir. Daha sora domateslerin içi çıkarılır. Şeker veya bal bir süre eritilerek karamelize edilir daha sonra 3,5 bardak su eklenip kaynatılır. Tarçın ve karanfiller eklenerek, şerbet kıvamı elde edilince domatesler eklenir. Kısık ateşte 25-30 dakika kadar kaynatıldıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı limon tuzu eklenir ve 5-10 dakika daha kaynatılır. Reçel kıvamına gelince hazır demektir. İçerisinden tarçın ve karanfiller çıkarılır, sıcak vaziyette kavanozlara dökülür.

Domates Reçeli Tarifi bu kadar.

Afiyet Olsun….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?
Kızılcık Şerbeti, Marmelatı ve Reçeli Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here