Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otunun Faydaları Nelerdir?

0

Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır?

Bilimsel Adı: Arctium lappa (ya da Lappus officinalis)
İngilizce Adı: Burdock Almanca: Klette

Diğer Adları: Dulkarıgömleği, Hanımyaması, Uluavratotu, Pıtrak, kazık otu olarak sayılabilir.

Dulavrat otu tıpkı; karahindiba, sinirli ot, devedikeni gibi ülkemizde çok sık görülen, çok tesirli şifalı özellikleri olan bitkiler arasındadır. Yol kenarları, bahçeler,tenha alanlarda çok sık göze çarpar ancak görmezden gelinir.

Dul avratotu kökü bazı kültürlerde gıda olarak kullanılmıştır ancak daha çok kök, yaprak ve tohum kısımları çeşitli geleneksel ilaç yapımında kullanılmıştır. Çok tesirli bir bitki olduğundan çoğu kez başka bitkilerle karıştırılarak kullanılmıştır.

Dulavratotu Faydaları Nelerdir?

Kuvvetli bir idrar söktürücüdür. Mikropları öldürür, ateş düşürücü ve kan temizleyici olarak bilinmektedir. Bunların dışında anokresiya nervoza, gastrointestinal ( mide ve sindirim, Gİ ) şikayetleri, eklem ağrıları,gut hastalığı, idrar yolları enfeksiyonları, sifiliz ( frengi: cinsel yollarla bulaşan tehlikeli bir hastalık ) komplikasyonları, akne, sedef gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Bunların dışında; yüksek kan basıncı, (arteryoskleroz), “damar sertliği” ve karaciğer hastalığı için kullanılmaktadır. Bazı kültürlerde cinsel dürtü artırmak için dulavratotu kullanıldığı bilinmektedir.

Geleneksek kullanımda; sedef, akne, egzema gibi deri sorunlarında dulavratotunun yapraklarından elde edilen lapa sorunlu bölgeye konularak iyileştirilmesi amaçlanmıştır.

Yine romatizmal sorunlar için geleneksel kullanımda; iri yaprakların tüylü olan alt kısımları ağrılı bölgeye temas edecek şekilde konulup sarılarak gün veya gece boyu bekletilmesiyle şifa aranmıştır.

Önemli not: Anadolu’da sıklıkla yetişen; güzel avrat otu adındaki patlıcangiller familyasına ait bir bitki vardır. Güzel avrat otu ile dul avrat otu tamamen farklı türden bitkilerdir. Güzelavratotu’nun meyveleri tatlı olmasına rağmen çok zehirli alkoloidler içermektedir. Güzelavrat otu’nun yapraklarından ise atropin adı verilen tıpta kullanılan bir tür anestezik madde elde edilmektedir.

Dulavratotu Zararları ve Yan Etkileri Neler:

Normal miktarlarda güvenilir olarak bilinen bu otun tıbbi dozları için güvenli olup olmadığı, ilaç etkileşimi vs. göz önüne alınarak kestirmek zordur. Ayrıca; papatyagiller ailesine mensup diğer bitkilerden herhangi birine ( kasımpatı, papatya, marigolds ( kadife çiçeği ) ) alerjisi olanların bu ota da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kanın pıhtılaşmasını azaltabileceğinden; aşırı tüketimi kanamalı hastalarda veya yaralanmalarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Not: Ameliyat öncesi ve sonrasında bu tarz gıdaların tüketimine doktor tavsiyesi ile ara vermek gerekmektedir.

Kan şekerini düşürdüğü için, kan şekerini düşüren ilaçlarla birlikte kullanıldığında aşırı şeker düşmesi meydana gelebilir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here