Duman Ağacı – Tetra Ağacı – Boyacı Sumağı

0

Duman Ağacı – Tetra Ağacı- Boyacı Sumağı – Peruk Ağacı

Bilinen diğer isimleri: Boyacı Sumağı, Peruk Çalısı, Tetra ağacı dır.

İngilizce adı: Smoke Tree Bilimsel Adı: Cotinus Coggygria

Duman ağacı ülkemizde bazı bölgelerde görülmektedir. Bazı kayıtlarda, doğal olarak Tekirdağ ve çevresinde, Malatya-Gaziantep-Kahramanmaraş arasındaki bölgede, Antalya civarında bulunduğu belirtilmiştir.

Duman ağacı yada diğer adıyla Boyacı Sumağı çok eski tarihlerden beri bilinen ve özellikle deri-kumaş-iplik boyamada kullanılan bir bitkidir. Sarı renk olarak, eskiden çadırlar ve askeri üniformalar ile halıların bu bitkiyle boyandığı bilinmektedir. Duman ağacı bitkisinin filizleri, kabukları ve yaprakları boyama işlemi için kullanılmıştır. Bu ağaca duman ağacı denmesinin nedeni, çiçeklerinin mavi ile kırmızı arasında tüm tonlara sahip olması nedeniyle uzaktan bakıldığında dumanlı bir alev topuna benzemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Aynı zamanda uzaktan kocaman peruklu bir kafayı andırdığından peruk ağacı ismi de verilmiştir.

Çok eski zamanlardan beri, tetra ağacı tıbbi amaçlar ile kullanılmıştır. Tetra ağacı’nın bu faydaları genel olarak gözlem olarak elde edilmiştir. Tetra ağacına sürtünen yaralı hayvanların çabuk iyileştiğinin gözlemlenmesi ile bu ağacın çeşitli yaraların tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.

Tetra ağacı‘nın dahili olarak kullanımı hakkında pek bir bilgi bulunmaz ve içerdiği bazı glikozidler nedeniyle zehirli olabileceği düşünülmüştür. Ancak; geleneksel kullanımda Duman Ağacı ( Tetra Ağacı )’nın buharının grip, nezle, sinuzit, bronşit sorunları gibi sorunlarda etkili olduğu dile getirilmiştir. Yine geleneksel bir takım uygulamalarda bir tutam kuru tetra çiçekleri yakılarak dumanının solunmasıyla, solunum yolları hastalıkları için bir takım iyileştirici etkiler beklenmiştir. Ancak, bu davranış ne kadar doğrudur ve bilimseldir? Bu nedenle, yanan bir cisimden çıkan dumanın solunmasının pek bir sağlıklı davranış olmadığını düşünüyoruz.

Halk tababetinde, damar büzücü ve antiseptik özelliklerinden faydanılan tetra ağacı ile çeşitli macunlar hazırlanarak, bu macunun bazı yaralara, sivilcelere, basur ( hemoroid ), diş eti iltihapları ve sedef gibi hastalıklara iyi geldiği iddia edilmektedir. Ancak, bu bitkinin kullanımında ciddi sakıncalar doğabileceğinden kesinlikle tatbik edilmemelidir.
Ancak bu bilgiler de, folklorik bilgiler olmaktan öteye gidememiş ve bu değerli ağaç üzerinde yeterince bilimsel araştırma yapılamamıştır.

Not: Burada yazılanlar tamamen bilgilendirme amacı olup, kullanım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here