Evde Dut Pekmezi Nasıl Yapılır? Kolay Dut Pekmezi Tarifi

0

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır? Dut Pekmezi Tarifi

Pekmez geleneksel olarak tükettiğimiz besinlerden birisidir. Şeker oranı çok yüksek olmasına rağmen içeriğinde yoğun miktarda mineral ve vitamin içerdiğinden sağlık için faydalı olarak kabul edilir. Ancak bizim tavsiyemiz pekmez yerine dut kurusu tüketmenizdir. Nedeni dutun ısıl işlem görmesi neticesinde vitamin ve bazı bileşimlerin yok olması, posasının atılması sayılabilir. Ancak pekmez yapmak isteyenler için taze duttan ve kuru duttan dut pekmezi tarifi olmak üzere iki tane dut pekmezi tarifi hazırladık.

Taze Duttan Dut Pekmezi Nasıl Yapılır?

Dut Pekmezi Tarifi için Malzemeler

İstenen miktarda taze dut

Bez torba

Dut Pekmezi Yapımı 

Dutlar bir bez içerisine alınır ve bez iyice sıkılarak dutun suyunun çıkması sağlanır. Bunun için bezin üzerine ağırlık konulması veya el ile sıkılması gibi yöntemler denenebilir. (  Dutun suyu iyice sıkıldıktan sonra kalan posanın içerisine bir miktar ılık su eklenir ve bir süre beklendikten sonra tekrar sıkılarak dutun içinde kalan şıra çıkarılabilir) Elde edilen su yeteri büyüklükte bir tencere veya kazana alınır ve ısıtılmaya başlanır. Kaynama noktasından sonra artık pekmezin oluşum aşaması başlamıştır. Bu noktada yapılması gereken pekmezin yüksek ısıda PİŞİRİLMEMESİDİR.  Nedeni yüksek ısıda pekmezin yapısı bozularak kanserojen maddeler oluşmaktadır. Bu nedenle pekmez tarifi için en önemli püf nokta pekmezin mümkün olan en düşük sıcaklıkta kısık ateşte kaynatılmasıdır. Pekmez; şıra kıvamını alıncaya kadar kaynama işlemine devam edilir. En son aşamada oluşan şıranın süzülmesi aşamasına geçilir. Bunun için sıkı örülmüş bir süzgeç veya bez un torbaları tercih edilebilir. Bez havada sağlam bir askıya bağlanır ve bezin altına şıranın süzülebileceği yeteri büyüklükte bir kap konur. Bezin içerisine sıcak şıra dikkatlice dökülür ve bu bezden şıra süzdürülür artık elimizde saf pekmez şırası bulunmaktadır. Bu pekmez şırası çok derin olmayan kaplara konur ve güneşe bırakılır. İçerisine böcek vs girmemesi için kapların üzeri bir tülbent ile örtülebilir.

Kuru Duttan Dut Pekmezi Tarifi

İstenen Miktarda Kuru Dut

Her bir kilo kuru duta 2,5-3  litre su

Kuru Duttan Dut Pekmezi Yapımı

Su ve kuru dutlar birbirine karıştırılır ve bir gece bekletilir. Ertesi gün uygun büyüklükte bir tencere veya kazan içerisine alınır ve kısık ateşte kaynatılır. Şıra kıvamını alıncaya kadar işleme devam edilir. Ardından şıra uygun sıkı bir süzgeçle bir kap içerisine süzülür. Ardından yukarıda ilk tarifte olduğu gibi  kaplara alınarak güneşe bırakılır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here