Dut Yaprağının Faydaları Hakkında

36

Dut Yaprağının Faydaları Neler?

Dut; ülkemizde ve ana vatanı olan Uzak Asya’da bolca yetişen bir meyvedir. Dut meyvesinin iltihap kurutucu, kuvvet verici ve egzama gibi problemlere karşı etkisi bilinir ancak dut yaprakları içerisinde daha fazla gizemi barındırmaktadır. İçerisinde bulunan 1-deoksynojirimycin isimli bir bileşik nedeniyle antidiyabetik bir besin olarak kayıtlara geçmiştir. Şeker dengeleyici özelliğinin yanı sıra güçlü antioksidanlar ve kolesterol düşürücü iltihap giderici bazı bileşikleri barındırır.

Araştırmalar, Dut yapraklarının kafein içermediğini,% 15 -% 28 gibi bir oranda ciddi miktarda protein içerdiğini ve bu proteinlerin çok sayıda aminoasitten oluştuğunu göstermiştir. Yapraklar; sütten 25 kat fazla lahana’dan 40 kat fazla kalsiyum içerir. Yeşil çaydan 2.5 kat fazla ve ıspanaktan 10 kat fazla demir içerir. Dut Yaprakları aynı zamanda mineral içeriği, antioksidanlar açısından yüksektir ve toksik bileşikler içermez. Dut Yaprak, A, C vitaminleri ve B vitamini ailesiyle doludur ve metabolizmayı hızlandırırken yağ yakımını arttırıcı etkiler vardır.

Buna ek olarak, dut yapraklarının en şaşırtıcı özelliklerinden biri özetle şekerin kana karışmasını engelleyici özelliğidir. ( Bilimsel ifade ile dut yaprağı içinde bulunan moranoline (1-Deoxynojirimycin / 1-DNJ) olarak bilinen madde, bağırsaklardaki bir enzimi (alfa-glikosidaz) inhibe eden bir bileşendir. Moranoline veya 1-DNJ kompleks karbonhidratların, nişastanın, maltozun ve sukrozun glikoza indirgemesini engeller. Özünde, şekerin kan dolaşımına girmesini engeller. Bilim adamları, aterosklerozun ilerlemesinin baskılanmasında, arterlerimizde kolesterol bakımından zengin plak oluşumunda ve en önemlisi vücuda alınan şekerin bu şekilde baskılanması ile diyabet ve kalp hastalıkları için çok önemli bir keşif olduğunu düşünüyorlar )

Dut Yaprağı içinde Bulunan Bileşikler ve Sağlığa olan Faydaları

GABA (Gamma Amino Butirik Asit) kan basıncını korumaya yardımcı olur
1-DNJ (1-Deoksinoririmiycin) kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur
Fitosterol – Kan damarlarındaki kolestrolü düşürmeye yardımcı olur
Quercetin – Karaciğer için mükemmel; Karaciğer kanseri önlemeye yardımcı olmak için gösterilmiştir.
Flavonoidler – Güçlü anti-oksidanlar
Karotenoidler – Göz hastalıkları ve bazı kanserler riskini azaltmaya yardımcı olur.
Klorofil – kalbi, bağırsakları destekler, karaciğeri temizler ve genel vasküler sağlığı iyileştirir
Vitamin A – Sağlıklı Gözler İçin
B1 vitamini – Cilt ve kas tonusu, bağışıklık ve sinir sistemi işlevi için
B2 vitamini – Sindirim ve kas fonksiyonu için
Vitamin B6 – Sinir fonksiyonuna yardımcı olur, proteinleri parçalayıp antikorlar üretir ve hemoglobin yapar
C Vitamini – Sağlığın teşviki ve hastalıklarının önlenmesinde gittikçe farklılaşan kullanımları ile antioksidan
Amino Asitler – Sağlıklı Yaşam İçin Gerekli Olan Protein Yapı Taşlarının Sağlanması
Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum, Demir ve Çinko

5 yıl süren bir araştırmada ise dut yaprağının faydaları arasında öne çıkanlar

Kan şekeri düzeyini düşürme
Zayıflamaya yardımcı olma
Hipertansiyonun bastırılması
Vücuttaki kolestrol seviyesini düşürme
Karaciğer ve böbrek gibi vücut parçalarının güçlendirilmesi
Kemiklerin güçlendirilmesi
Cildi yenilemesi ve saç dökülmesini engellemesi
Sindirimi güçlendirmesi
Sinirleri yatıştırması
Kabız tedavisinde yardımcı olur
Karaciğer kanserinin düzenli kullanımı ile önlenmesinde fayda var

Dut Yaprağı Nasıl Tüketilir? Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Dut yaprağı salata olarak tüketilebilir, ayrıca tıpkı asma yaprağı gibi sarması da yapılabilir. Kurutularak, yemek ve çorbalara eklenir. Ayrıca, dut yaprağı çayı da yapılabilir. Su kaynatılır ve kuru dut yaprakları üzerine kaynar su eklenerek 10 dk demlenir. Çay asla kaynatılmaz.

UYARI: Dut yaprağının anılan bu faydaları, asıl tedavi yerine geçmek ancak sağlıklı yaşamak için beslenme menüsüne alınabilir. Hamileler, emziren bayanlar ve bazı ilaçları kullananlar için bilimsel bir tavsiye bulunmadığından hassas kişilerin aşırı tüketimden kaçınması gerekir. Çocukların, tansiyonu veya şekeri düşük olanların, dut alerjisi olanlar ve hamile bayanların tüketmesi önerilmez yada hekim tavsiyesi gerekir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dut Yapraklarından Sarma Tarifi 

Kaynak:  http://www.greensilk.com/benefits/mulberry-leaf-health-benefits/

Sağlıcakla Kalınız….

36 YORUMLAR

  1. Dut yaprağı sarmasını bu yazan beri yapıyorum.lezzeti farklı.ama güzel oluyor.önemini e yeni öğrenim.sevindim elbet.Karaciğer yağlanmasına da iyi geliyorur umarım.Hala bahçedeki ağacın üstünde yapraklar var.Kurutuyorum.Şifa öncelikle Allah tandır.

  2. bebeklerin ağızlarına dut şurubu sürerdik pamukçuk olunca , şimdi öksürük olunca dut pekmezi içiyorum bir kaşık gıcığı kesiyor boğazı iyi ediyor . ağız yaralarınada iyi geliyordur torunumada veriyorum öksürdüğü zaman pekmezi.

  3. Benim bakçemde janser dutu denilen bir çeşit siyah dut var sarmasını yaptım çok lezzetli.insilin direncim yüksek nasıl kullanmalıyız

  4. Insanların doktor gibi gorerek yanına gittiği yaşlı bir teyze vardı. Şimdi vefaat etmiş. O dut pekmezi bulamazsanız, mide ülseri için, yaprağının çayını için demişti. Bundan 25 yıl önce.

  5. ben yeni başladım yüzümdeki hastalığa iyi geldi bu zamana kadar terlemiyordum yaşım 59 terliyum birde yağ eritiyor ayrıca bağırsak çalıştırıyor benim gözlemim bu kadar

  6. Malatya’da yıllardır dut yaprağından değişik bir sarma yapılır sizin bildiğiniz sarma dut sarmasının yanında sonda sıfır kalır tarif için Malatyalılara müracaat ediniz (özeti – ayranlı soğan kavurmalı sarma)

  7. Denemek lazım çok teşekkürler,, ineği izin memesine çok sayıda siğil vardı, elma sirkesi öğrendim, on gündür kullanıyorum çok faydası var siviller düşüyor,,, 180 liralık ilaç aldım işe yaramadı, 2şişe elma sirkesi (kavaklıdere) 6tl işe yaradı.

    • Sadece bilinmiyor babaannem 25 yıl önce vefat etti onun öncesinden gençliğinden beri yaptığı şeydir dut yaprağı sarması yani bunu ailemiz 60 yıldan fazladır biliyor belkide daha eski….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here