Dutun Faydaları ve Beyaz Dut Kürü

0

Beyaz Dutun Faydaları ve Beyaz Dut Kürü

Dut Ağacı, Anavatanı Çin olan, Anadolu’ya ise kadim göçlerle birlikte Anadolu’ya gelen Türk kavimleri tarafından getirildiği düşünülen bir ağaçtır. 10-15 metreye kadar boylanabilen bu ağaç türü uzun ömürlüdür.

Kuru Dutun Faydaları Nelerdir- Beyaz Dut Kürü Nasıl Yapılır?

Bu meyve, içeriği bakımından tam bir mucizedir ve özellikleri bakımından yaz meyvesi olarak nitelendirilir. Dut meyvesi, eğer taze olarak yenecekse toplandıktan hemen sonra tüketilmesi gerekir. Örneğin, içeriğinde bulunan petunidin adlı madde kısa süre sonra değişime uğrar. Bir kaç saat sonra meyvenin tadı ve rengi değişir ve damak tadına hitap etmez. Ancak, dut toplandıktan hemen sonra kurutulabilir.

Eski zamanlarda; kuru dut kahvaltılık olarak tüketilen, muazzam bir enerji kaynağı görevi görmekteydi. Özellikle ceviz ve kuru dutun birlikte dövülerek elde edilen dut ezmesi, mükemmel bir enerji ve vitamin kaynağı idi. Yüksek şeker içeriği nedeniyle, şeker hastalarının ölçülü kullanması gerekmektedir.

Kapanmayan yaralar için dut yaprağı

Dut yaprakları güçlü bir doğal antibiyotiktir. Ayrıca, kanda oluşan iltihaplanmaya karşı beyaz dut kurusunun çok etkili olduğu bilinmektedir ve beyaz dut kürü yapılmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu Egzamaya Karşı Beyaz Dut Kürü

Beyaz dut kürü, egzamaya karşı bilinen en iyi kürlerden birisidir. Yarım litre kadar kaynamakta olan klorsuz su içerisine bir avuç dolu dolu beyaz dut atılır ve 6-7 dakika kaynatılır. Daha sonra ocaktan indirilir ve eli yakmayacak kadar soğuduğunda ( ılıktan daha sıcak bir derecede ) egzemalı bölge bu suyun içerisine konur ve 10-15 dakika bekletilir veya egzamalı bölgeye 15 dakika boyunca bir kepçe ile dökülür. 1 saat boyunca egzamalı bölge yıkanmaz ve bekletilir. Daha sonra durulanır. Haftada üç kez uygulanabilir ancak her uygulamada tekrar hazırlanmalıdır asla bir önceki uygulamada fazla yapılıp bekletilmemelidir.

Kandaki İltihaplanmayı Azaltmak İçin Beyaz Dut Kürü

Kaynamakta olan yarım litre temiz su içine bir avuç dolu dolu beyaz dut kurusu atılır ve 6-7 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ocaktan alınır ve elde edilen dut suyunun yarısı sabah aç karna diğer yarısı ise akşam aç karna içilir. Yaklaşık 1 ay uygulanır ve her gün taze yapılmalıdır.

Dut Çeşitleri Nelerdir?

Çin dutu, Ihlamur (Avustralya) dutu, Afrika dutu,, Ak dut, Kara dut, Kırmızı dut gibi çeşitleri bulunmaktadır. Dut ağacının, kerestesinden, meyvesinden  ve yapraklarından yararlanılmaktadır. Dut meyvesi, hem taze olarak hemde kurutulup çerezlik tüketilebilir. Ayrıca, pestil ve pekmez yapımında da kullanılır. Yapraklar ise, ipek böcekçiliği için kullanılmaktadır. İpek elde etmek için kullanılan ipek böcekleri, dut yapraklarını çok sevmektedirler. Ayrıca, dut yaprakları bazı yörelerde yaprak sarması yemeği yapmak için kullanılır.

Sağlıcakla Kalınız…..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here