Ebegümeci Faydaları ve Ebegümeci Çayı

0

Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci; yurdumuzda hemen her yerde kendiliğinden yetişebilen bir bitkidir ve hibiskus bitkisi ile aynı ailedendir. ( Ebe gümecigiller) İngilizcede altaea, mellow  olarak da anılır. Ebegümecinin yaprakları; yemek ve salata yapımında kullanılan doğal bir sebze olup, mor renkte açan çiçekleri ise geleneksel şifacılıkta kullanılmaktadır.

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

C vitamini açısından zengindir. Sigara öksürüğü ve hırıltısına karşı çok faydalıdır. ( Bknz: Sigara Öksürüğü için Ebegümeci ). Ebegümeci çayı, ses kısıklığına da iyi gelmektedir. Bol miktarda demir içerir. Demir dışında; sodyum, potasyum, kalsiyum gibi minerallerde içerir. İçerisinde bulunan bazı maddeler sayesinde; ağız hijyeni, plak oluşumu, faranjit ve bademcik iltihaplarına karşı etkilidir. Gargara olarak da kullanılabilir.

Yapraklarından hazırlanan lapası, ağrıyan bölgelere konulduğundan ağrı dindirici özelliği vardır. Ayrıca; biraz müshilaj özelliği olduğundan ve lifli yapısından dolayı mide ve bağırsakları çalıştırır, kabızlığı giderir.

Ayrıca; ebegümeci çayı; alerji ve kaşıntı gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Kolesterol ve kan basıncını dengeler, karaciğere iyi geldiği söylenir.

Geleneksel Olarak Ebegümeci Nasıl Kullanılmıştır?

Lapası, ağrı dindirici ve şişlerin azaltılması için kullanılır. Ayrıca; lapası, cilde sürüldüğünde; yara ve yanıklara iyi geldiği iddia edilse de bu bilinçli bir uygulama olmayıp ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. ( Bilimsel Araştırma ve Doktor tavsiyesi gereklidir. Lütfen, kendi kendinize uygulamayınız. )

Ayrıca; ebegümeci çayı soğutulup saçlara uygulandığında saçları temizler ve kaşıntı sorunlarına iyi gelir. Saçları yumuşatır.

Ebegümeci Nasıl Toplanır ve Kurutulur?

Ebe gümeci, genel olarak yaz sonu-sonbahar başlarında toplanır ve güneşte kurutulur. Hem çiçekleri, hemde yaprakları kurutulabilir.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci çayı için 1 yemek kaşığı kurumuş yaprak-çiçek karışımı 1 bardak kaynar suda 15 dakika demlenir. İsteğe göre balla tatlandırılarak içilir. Düzenli olarak her gün 1-2 çay bardağı içilebilir. Ama genel kural; hiç bir bitki çayının çok uzun süre kullanılmaması yönündedir.

Ebegümeci Salatası Nasıl Yapılır?

Malzemeler: 

1 demet ebe gümeci

1 adet kırmızı soğan

10-15 adet siyah zeytin

2 yemek kaşığı sirke

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Ebegümecinin sapları koparılır. Yaprakları ayıklanır ve tuzlu sirkeli su içinde 20-25 dakika bekletilir. Daha sonra alınır ve yıkanır. Soğan ince ince dilimlenerek ebegümeciyle harmanlanır. Bir tatlı kaşığı tuz eklenir. Bu aşamadan sonra, biraz ovalanarak yumuşatılır. Üzerine; çekirdekleri çıkartılmış, isteğe göre tuzu alınıp hafif ezilmiş zeytinler ilave edilir, zeytinyağı, limon ( veya sirke ) gezdirilir ve servis edilir.

Not: Bitki çayları uzun süreler veya aşırı miktarda tüketilmemelidir. Ebegümecinin anılan faydaları asla tedavi yerine geçmez.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here