Egzema, Alerji, Kaşıntı Kürleri

2

Egzema, Alerji, Kaşıntı sorunlarınız varsa;

NE YAPMAMALISINIZ?

Günümüz koşullarında; gerek şehir hayatındaki stress, gerekse yanlış beslenme gibi faktörlerin bir bileşimi sonucu; Alerjik Hastalıklar, Astım, Egzema, Kaşıntı gibi problemler hızla artmaktadır. Doğal olmayan yaşamdan kaynaklı bu hastalıklara çoğu kez doğal olmayan yöntemlerle müdahale edilmektedir. Bu ise sorunu tam olarak çözmemektedir. Peki hiç bir mikro organizmadan kaynaklanmayan ve vücudun tamamen kendisine yabancılaşması sonucu gösterdiği ataklar olarak değerlendiren bu hastalıklarla mücadele nasıl olmalıdır?

Öncelikle tıbbi tedavi eksenli tedavileri deneyerek, bu tedavilerin başarıya ulaşması için bir takım destekleyici takviyeler yapılmalıdır. Aynı şekilde; destekleyici takviyelerin, tıbbi tedaviye yardımcı olabilmesi içinse bazı alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız gerekecektir.

+ Her gün yediğiniz ve içtiğiniz besinleri göz önüne getiriniz. Siyah Çay, Kahve,  Hamur İşi Tatlılar, Ekmek, Et ve İşlenmiş Et ürünleri,  Peynir, Makarna, Pirinç, Rafine Şeker vs.  Peki bu ürünlerden az kaç tanesini  sıklıkla tüketiyorsunuz?  ( Sanırsam cevabınınız 6 veya 7 olacaktır.  )

+ Eğer bu besinlerden sadece ikisini dahi  az miktarda bile olsa her gün tüketiyorsanız dikkat edin!

-Tükettiğiniz bu ürünlerin kaliteli mi?

– Uygun saklama koşullarında saklıyor musunuz?

– Sağlıklı pişirme, demleme ve tüketme önerilerini biliyor musunuz?

– Peki bu ürünleri tüketiyorsanız, arada bir de gün içinde kola, enerji içeceği gibi içecekler de içiyor musunuz?

– Bu besinleri tüketirken çok sıcak halde mi tüketiyoruz? Yada çiğnenmesi gereken besinleri yeterince çiğnemiyormuyuz?

Bunlardan birini bile yapıyorsak risk altındayız, bir kaçını tüketiyorsak daha fazla risk çeşidine sahibiz, bunlardan bir kaçını yanlış kullanıyorsak görünen köy klavuz istemiyor diyoruz.

Öncelikle bu besinler uzun periyotlarla birleştiğinde, asidozdan ( fazla asidik ortam ) dolayı bağırsak florasını bozarak bağırsaklarınızda candida gibi mantarların çoğalmasına neden olur. Bu mantarlar alkol ve histamin gibi atık maddeler üretirler. Bu aşamaların sürekli periyotlarla birleşmesi ile karaciğerinizde yağlanma, aşırı histaminden dolayı ise alerjik reaksiyonlar görülecektir. Vücudunuzda aniden hiç anlam veremediğiniz değişiklikler olacak. Değişik yaralar, sivilceler, çatlaklar, saman nezlesi, rinit, kurdeşen, egzema hatta sedef, siroza varan ciddi vakalar, anksiyete ve depresyon görülebilecektir.

Evet, birinci aşamayı bitirdik; ne yapılmaması gerektiğini az çok anlattık. Şimdi ise ne yapılması gerektiğine geçiyoruz.

Egzema, Alerji, Kaşıntı Sorunlarına Karşı

+ Demli çay içmeyin. Çay, bağırsakları kurutur. Yarım saatten fazla kalmış çayı tüketmeyin.Çayınıza şeker atmamaya dikkat edin. Mümkünse beyaz şekeri hiç kullanmayın. Açık ve taze çayınızın yanında; kuru dut, hurma, incir, kuru üzüm yiyin. Çayınızı demlerken, dem içerisine 2-3 tane karanfil atın.

+ Aşırı kahve tüketiminden kaçının. Kola ve enerji içeceklerini, tatlandırılmış meyve sularını kesinlikle içmeyin!

+ Hamur işi yemeklerden, tatlılardan uzak durun. Rafine un ve şekerin bileşimi demek, yüksek riskli kalp, diyabet ve damar hastalıkları demektir.

+ Kızartma türü yiyecekleri tüketmeyin. Kızartma ile yağlar ve besin maddeleri Kanserojen maddelere dönüşebiliyor.

+ Tuz tüketimini sıfıra yakın azaltın. Tuz yerine limon ve zerdeçal ikilisinden faydalanın ( Bir kase çorba yada yemeğe 1/4 çay kaşığı zerdeçal )

+ Yemekleri çok sıcak yemeyin, ocaktan indirildikten sonra 10-15 dakika yemeklerinizi, çorbalarınızı dinlendirin.

+ Yemeklerinizi yavaş yavaş iyice çiğneyerek yemeye gayret gösterin, acele etmeyin.

+ Hazır gıdaların hemen hepsinde bulunan; Aspartam ( E 951) ve sodyum benzoat ( E 211 ) kimyasalları alerjik reaksiyonları tetikleyebileceğinden bunlardan mutlak surette uzak durmalısınız.

+ Alkali beslenmeye çalışın. Bunun için kefir, doğal yoğurt, tarhana gibi besinleri öğünlerinize katın.

Keçiboynuzu ve Alerjik Hastalıklar

Eğer saman nezlesi, rinit, kurdeşen, astım, nefes darlığı, sigaraya bağlı öksürük ve egzema gibi rahatsızlıklarınız varsa gerekli tedavilere destek amacıyla mutlaka keçiboynuzu meyvesini tüketin. Eğer meyvesi sert geliyorsa ; 5-6 su bardağı kaynar suya 4 adet keçiboynuzunu bir kaç parçaya ayırıp atın ve kısık ateşte 15 dakika kaynatın.  Soğuyunca süzüp gün içinde üç defa birer çay bardağı için. Buzdolabında muhafaza edin.

Egzema için Yulaf Suyu

Eğer kaşıntı ve egzema sorunu yaşıyorsanız ve kaşıntı bölgesine herhangi tıbbi ilaç uygulamıyorsanız, bir bardak suya koyacağınız bir avuç yulafı kaşıntılarınızı azaltmak için kullanabilirsiniz. Kaşıntı olsun olmasın, ilgili bölgeye gün içinde, yulaflı sudan alarak o bölgeye sürebilirsiniz. Yulaf içerisinde bulunan bileşimlerin, egzema ve kaşıntı gibi rahatsızlıkları geçirdiği biliniyor. Aynı zamanda o bölgeyi nemli tutarak, çatlamasını ve kanama riskini azaltıyor. İçindeki anti-mantar ve anti-bakteriyel  bileşimleri ise nemlenmesine rağmen bölgede enfeksiyonları da temizliyor.

Kuru Dut

Egzema ve ellerde veya deride çatlaklar  için ise; bir tencere içine yarım litre su konur ve içerisine bir yada iki avuç kadar kuru beyaz dut eklenir. 10 dakikayı geçmemek üzere kaynatılır. Ocağın altı kapatılır, vücudu yakmayacak yani duş sıcaklığına kadar soğuması beklenir. ( Hafiften sıcak olması iyidir ). Bu sıcaklıkta, eller veya ayaklar tencere içinde 15 dakika bekletilir. 15 dakka sonra ise işlem tamamlanı fakat ellerinizi yarım saat boyunca YIKAMAYIN. Yarım saat sonra ise sadece su ile yıkayın. Her iki günde bir denemeniz gerekecektir. Değerli Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU’NUN ifadeleri ile 10 gün içinde belirgin bir iyileşme görülebilmektedir.

Cildinizin sağlıklı olması aslında genç durması anlamına geliyor. Daha genç görünmek, daha sağlıklı yaşamak ei

Sağlıcakla Kalın…

 

2 YORUMLAR

  1. Benim de var astım a çevirdi bir yıldır ben saraçoğlu nun keçiboynuzu kürü ile çok iyi oluyorum hamdolsun ve ilginç ki egzamam da iyileşiyor bunu içtiğim de Elhamdülillah :)

  2. merhabalar 3 yıldır alerjik rinitim var kışın daha da kendini belli ediyor şu sıralar özellikle çok muzdaribim önerileriniz için çok teşekkür ederim herşeyin başı sağlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here