Ekşi Karadut-Urmu Dutu Faydaları

0

Ekşi Karadut-Urmu Dutu Nedir? Karadutun Faydaları Nelerdir?

Ekşi karadut, dutgiller familyasına ait bilimsel adı Morus Nigra olan bir bitkidir. Urmu dutu, Horum Dutu ve Moğol dutu olarak da bilinir. Anavatanı Çin’den dünyaya yayılan ve nesli binlerce yıl önce tükenen bazı dut türlerinin melezleşmesi ile ortaya çıktığı düşünülen bir bitkidir. Yaz başında meyve vermeye başlar ve meyve verme süresi yaz sonuna kadar azalarak devam eder ağırlık olarak ise Haziran ayında meyve verir. Ancak meyveleri toplandıktan sonra hemen tüketilmelidir çünkü aşırı sulu olduğundan çabuk dağılabilir. Urmu dutu doğal haliyle böceklenmediğinden yetiştirilmesinde ilaç falan istemez. Dayanıklı bir bitkidir ve genelde sıcak yerleri sever ama aşırı sıcaklarda da yetişmez. Güneş ışığı alan yerlerde daha çok verim verir.

Ekşi Karadutun Faydaları Nelerdir?

Kara dut; yüzlerce yıldır ağız yaraları ve aftları, pamukcuk için başarı ile kullanılmış bir meyvedir ve toplum içinde en yaygın kullanım amacı ağız içi yararları ile ilgilidir..  Diş eti kanamaları ve iltihaplanması için de kullanılır. Gerek kendisi gerekse şurubu bu konuda oldukça etkilidir. Karadut aynı zamanda şeker hastalarının da makul ölçülerde tüketebileceği bir meyvedir.  100 gram ekşi karadut 77 kaloridir. İçeriğinde B vitaminleri, C vitaminleri ile Potasyum, Magnezyum ve Demir gibi mineralleri içerir. Bademcik iltihaplanmasına ve bronşit sorunlarına iyi gelir. Karaciğer değerlerinin düzelmesine yardım eder. Urmu dutu antosiyanin gibi antioksidanlar bakımından en zengin meyvelerden birisidir. . Urmu dutu tüketmek şeker hastalarına ve astım hastalarına iyi gelebilmektedir. Ayrıca kan temizleyici özelliği de bulunur ve ishal kesici olarak bilinir.  Ateş düşürücü özelliği vardır ayrıca kansızlığa karşı iyi gelebilir. Antioksidan zengini diğer besinler gibi Karadut meyvesi gibi karadut yaprakları da oldukça faydalıdır.

Karadutun Epilepsiye Faydası Var mı?

Karadutun mucizevi faydalarından biri de epilepsi hastalığına karşı gösterdiği etki. Son yıllarda karadutun bu etkisi üzerinde çeşitli bilimsel araştırmalar bile yapılmakta. Karadut ve benzer meyveler beyin, sinir sistemi ve kalp üzerinde çok olumlu etkiler yaptığından epilepsi gibi problemlere de fayda sağlıyor. Kullanılan karadutun doğal ortamda yetişmiş olması da etkisini artıran etkenlerdendir.

Ekşi Karadut Nasıl Kullanılır?

Ekşi karadut ayrıca pekmez, şurup ve reçel olarak da tüketilir. Kurutularak da tüketilebilir. Kek, pasta, muhallebi, dondurma, smootie ve milkshakelere eklenebilir.

Sağlıcakla Kalınız….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here