Elajik Asit ( Ellagic Asid ) Hakkında Bilgi

0

Elajik Asit ( Ellagic Asit ) Nedir?

Elajik asit bazı bitkilerin yapısında olan güçlü antioksidan özellikleri bulunan, yapılan çalışmalar ile hücrelerde mutasyona neden olan DNA hasarını önleme gücü olan fenolik asittir. Bu iki etkisi nedeniyle kanser hastalıklarını önlemede etkili olabileceği görüşü vardır. Bu savlara göre Elajik asit gibi anti-mutajenik etki gösteren bileşikler, DNA yapımı ve onarımından sorumlu P53 geninin bozulmasını önlemektedir. P53 geninin, kanser hücreleri tarafından bozunduğu bilinmektedir.

Yapılan bazı araştırmalarda ayrıca Elajik asit, bazı otoümmin hastalıklarda etkisi olduğu düşünülen NF-kappa B ( tüm hücre tiplerinde bulunan bir transkripsiyon faktörüne verilen isim ) isimli maddeyi bloke ettiği tespit edilmiştir.

Elajik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

Her ne kadar Elajik asit bir takım bitkisel takviyelerde izole halde bulunsa da, elajik asitin vücut içinde meydana getireceği etki en iyi besinler sayesinde olacağı bazı uzmanlarca dile getirilmiştir. Nedeni ise, besinler içinde bulunan diğer bileşiklerin birlikte sinerjik etki oluşturmaları ve bu meydana gelecek etkiyi arttırmaları, olumsuz etkileri ise en aza indirmeleridir. Aynı zamanda fazla miktarda ellagic asit alımı hamilelerde erken doğuma neden olabileceği iddia edilmektedir. Bu nedenle her çeşit ekstrat edilmiş ürünlerin kullanımı için uzman tavsiyesi aranmalıdır.

Ellagic asit, genel anlamda kırmızı renkli meyve/sebzeler ile ceviz içerisinde bulunmaktadır. Yaban mersini, böğürtlen, kırmızı üzüm, nar, vişne, kızılcık ve frambuaz ( ahududu ) gibi meyveler içerisinde bolca bulunur.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here