Elmas Nedir? Elmas Nasıl Oluşur?

2

Elmas Nedir? 

Elmas; grafit ve kömür gibi karbon atomlarından oluşmuştur. Aralarındaki tek fark karbon atomlarının dizilimi ile alakalıdır. Kimyasal olarak elmas, kömür ve grafit birbirlerinin allotroplarıdır. Kömür ve grafitin aksine doğada bilinen en sert maddelerdendir. Elmasın saf karbondan oluştuğu fikri Fransız Kimyacı Lavoisier tarafından fark edilmiştir.

Elmas, doğal olarak sadece kimberlit ismi verilen bir kayaç içerisinde bulunmaktadır. Kimberlit; adını 1870 yılında Güney Afrikanın Kiberley şehrinde ilk defa bulunmasıyla almıştır. Kimberlitlerin doğal şartlarda hareketleri nedeniyle elmaslar; nehirlerde de bulunabilmektedir. En çok Güney Afrika, Tanzanya ve Amerika’da kayaçlardan elde edilir. Brezilya, Zaire ve Hindistan gibi ülkelerde ise alüvyal yataklarda bulunur.

Elmas Nerelerde Kullanılır?

Sanayide ve mineral biliminde maddelerin sertlik dereceleri Mohs birimi ile gösterilir ve elmasın sertlik derecesi 10 mohs’dur. Sert olmasından dolayı üretilen yapay elmaslar endüstriyel makinalarda kullanılmaktadır. Doğal olan elmaslar ise daha çok ziynet eşyası olarak kullanılır ve aynı zamanda en pahalı ziynet eşyalarından biridir.

Elmaslar ametal özellik gösterir yani metal değildir. Erime noktası 3547 derecedir. Normal atmosfer ortamında 850 derecede yanar.

Eski zamanlarda elmasın ağırlığını ölçmek için Keçiboynuzu çekirdekleri kullanılırdı. Arapçada keçiboynuzu çekirdeği anlamına gelen kırat, karat olarak bir ölçü birimi haline gelmiştir. Keçiboynuzu çekirdeklerinin ortalama aynı ağırlığa sahip olmaları ve nem gibi faktörlerden etkilenmemeleri nedeniyle tercih edilmişlerdir. Günümüzde ise 1 karar 0,200 grama tekabül eder.

Pırlanta ve Faset Nedir?

Elmasın özel yöntemlerle kesilmiş haline pırlanta denir. Pırlanta, elmasın 57 fasetli özel kesilmiş halidir. Faset; özel bir açıyla oluşturulan yüzeye verilen isimdir. Yani, pırlanta üzerinde 57 adet yüzey bulunmaktadır.

Doğal halde çıkartılan pek çok elmas, pırlanta formundadır. Fasetleme işlemi bu formda olmayan elmaslara yapılır ve çok zahmetli ve titizlik isteyen bir işlemdir. Elmasların kıymetini dört faktör belirler bunlar kesilme, büyüklük, renk ve berraklıktır. Aynı zamanda çatlak olmaması tercih edilmektedir. Sarı ve kahverengi elmaslar pek istenmez ancak pembe, yeşil ve menekşe renkli elmaslar tercih edilir. Dünyada en büyük elmas üreticisi şirketi İngiliz De Beers şirketidir.

Kaynak: Vikipedia

Sağlıcakla Kalınız…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here