En Çok Protein İçeren Bitkiler

0

Bitkisel Protein Kaynakları Neledir? Protein Bakımından En Zengin Bitkiler

Hayvansal besinlerden sonra besinlerden sonra protein açısından en zengin besinler, baklagiller ve tohumlardır. Bu tohumlar arasında kuru yemişler en önemli bitkisel protein kaynaklarıdır.

Bitkisel Protein Kaynakları

Protein bakımından en zengin bitkiler: Kabaca en zengin bitkisel protein kaynakları; baklagiller ve kuru yemişlerdir.

Bakliyatlarda Bulunan Protein

Bezelye: 100 gram taze ve pişmemiş bezelyede yaklaşık 5 gram protein bulunur. 1 su bardağı pişmiş bezelyede ise  yaklaşık 10 gram protein vardır. Bezelye aynı zamanda demir, potasyum, çinko ve magnzeyum mineralleri de içerir. Karbonhidrat ve nişasta miktarı da yüksektir.

Nohut: 1 su bardağı pişmiş nohutta yaklaşık 20 gram protein vardır. Bu nedenle bitkiler arasında en çok protein bulunan besinlerden birisidir. Lif, kalsiyum ve A vitamini açısından da zengindir.

Mercimek: 1 su bardağı pişmiş mercimek yaklaşık 17 gram protein içerir

Kuru Fasulye: 1 su bardağı pişmiş kuru fasulye yaklaşık 16 gram protein içerir

Barbunya: 100 gram barbunya 17 gram protein içerir.

Soya Fasulyesi: 100 gram pişmiş soya fasulyesi 16 gram protein içerir.

Keçiboynuzu: Keçiboynuzu her ne kadar meyve olarak sınıflandırılsa da baklagiller ailesine mensuptur. 100 gram keçiboynuzu yaklaşık 5 gram protein içerir. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve lif bakımından çok zengindir sıfır kolesterol içerir. Diğer meyvelere nazaran en çok protein keçiboynuzu içerisinde bulunur.

Kuruyemişlerde Bulunan Protein

Özellikle; fındık ( 15 gram protein) ,yer fıstığı (25 gram protein), badem (19 gram) ve kabak çekirdeği (24 gram protein) birer protein deposu yiyecektir. Ceviz 100 gramında 15 gram, kavrulmuş ay çekirdeği ise 19 gram protein içerir. Sanılanın aksine kaju fazla protein içermez; 100 gram kavrulmuş kaju fıstığı 15 gram protein içerir bu oran taze kajularda daha azdır. Leblebinin 100 gramında yaklaşık 20 gram protein bulunur.

Tahıl Ürünlerinde Bulunan Protein

Buğday ve pirinç protein bakımından fakir besinlerdir. Pişmiş 100 gram buğday yada pirinçte 5 gramdan daha az protein bulunur. Aynı şekilde kinoa ve chia’da protein bakımından 100 gramda 5 gram altı protein içerirler. Pişmiş mısır 100 gramında 4.7 gram protein içerir.

En Fazla Protein İçeren Meyveler ve Sebzeler

Meyveler; protein bakımından 100 gramda 5 gram altı protein içerir. En çok proteini içeren meyveler; 100 gramda 2-3 arası gramla kuru kayısı ve avokado, kuru incir ve kuru eriktir. Ancak protein ihtiyacı kesinlikle meyvelerden sağlanamaz. Meyveler yüksek fruktoz içerdiklerinden aşırı tüketimleri vücutta yağ oluşumunu hızlandırabilir. Sebzeler de bulunan protein miktarları da 100 gram da 5 gram altıdır. Brokoli, enginar, lahana protein açısından zengin sebzelerden sayılabilir.

Kısacası; protein ihtiyacını hayvansal besinler dışında karşılayabileceğimiz iki alternatif vardır. Bunlar baklagiller ve kuruyemişlerdir. Meyve ve sebzeler ise daha çok mineral, vitamin ve antioksidan alımını güzel bir şekilde karşılayabilir. Kilo almamak için meyve seçimi de önemlidir. Çok büyük, tatlı ve aşılı meyveler yerine, orman meyveleri ( böğürtlen, dut, karadut, ahududu, alıç vs.) daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here