En Zararlı Gıdalar Hangileridir?

0

En Zararlı Gıdalar Listesi

En zararlı gıdalar listesi yayınlandı. Maalesef gün içinde pek çok insan bu gıdaların hemen hepsini tüketiyor. Oysa araştırmacılara göre bu gıdalardan sadece bir tanesini tüketmek bile ölümcül hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. İşte en zararlı gıdalar:

1- İşlenmiş Et Ürünleri: 2013 yılında yapılan bir araştırmada, daha çok gelişmiş ülkelerde meydana gelen ölümlerin yüzde 26’sının başlıca nedeni işlenmiş et ürünlerini fazla tüketmekten kaynaklanıyor. Sucuk, salam, sosis ve pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinde bulunan kimyasal koruyucu maddeler yanında bu gıdalarda zamanla oluşan başka maddeler ve içerdikleri aşırı tuz işlenmiş et ürünlerini en zararlı gıdalar listesine sokuyor. Ki bu ürünlerin hijyenik olmayan ortamlarda yapılması, orjinalinden farklı olarak içlerine çok kalitesiz hayvan parçalarının eklenmesi tehlikeyi katlıyor. İşlenmiş Et Ürünleri yerine; balık, doğal kümes hayvanları, doğal kırmızı et yenmesi daha sağlıklı.

2- Margarin türü yağlar: Margarin türü yağlar, içerdikleri trans yağlar ( doymamış yağlar ) nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının en önemli nedenleri arasında. Margarin paketlerinin üzerinde ne yazarsa yazsın  neticede margarin işlenmiş bir ürün ve vücudun bu ürüne ihtiyacı yoktur. Margarin yerine doğal tereyağı veya zeytinyağı kullanılması gerekmektedir.

Peki trans yağ nedir?

Trans yağ yada trans-izomer (E-izomer) doymamış yağ asitlerine verilen yaygın bir isimdir.

Trans yağlar vücut için gerekli olan yağ asitlerinden değildir. Trans yağların tüketimi LDL kolesterol ( kötü kolesterol ) düzeyini artırıp “iyi” HDL kolesterol düzeyini azalttığı için kalp-damar hastalığı riskini artırır.

3- Rafine Şeker İçeren Bütün Besinler: Rafine şeker, bazı uzmanlara göre öldürücülüğü en yüksek tatlı bir zehir. Açlıktan ölme durumu olmadığı sürece vücudun rafine şekere kesinlikle ihtiyacı yoktur. Rafine şekerin en iyi alternatifi ise bal, pekmez, ballı reçeller ve kuru meyvelerdir. Rafine şekerin en zararlı gıdalar arasında olmasının nedeni, işlenmiş olmasından dolayı içerisinde yüksek orandaki şekere rağmen zerre kadar lif içermemesi.Bu ise tüketildiği zaman kanda insülin ve şeker dalgalanmalarına neden oluyor. Tabiri caizse damarlarınızda tsunamiler yaşanıyor.

4- Fast-food Besinler: Etin kilosunun oldukça pahalı olduğu düşünüldüğünde, çok ucuza satılan fast-food ve hamburgerlerin besleyici değeri neredeyse hiç yok, ancak çok yüksek oranda kalori içeriyorlar.Araştırmalar da fast-food burgerleri içindeki et oranlarının sadece yüzde 2 ile 14 arasında değiştiğini gösteriyor. Geri kalan ise tamamen katkı maddelerinden oluşuyor. Ayrıca burgerlerin yanında verilen patates kızartması ve colanın etkilerini hariç tutuyoruz.

5- Yağda Kızarmış Tatlılar: Zehirin küpü nedir deselerdi, cevabı yağda kızarmış tatlılar olurdu. Biz zaten her yazımızda kızarmış yağdan, rafine şekerden ve rafine undan ayrı ayrı uzak durun diyoruz. Bu üç zehri başarıyla birleştiren yağda kızarmış tatlıları tüketmek hasta olmak için en iyi nedenlerden. Yağın kızarma esnasında bozunarak kanserojen bileşikler ortaya çıkarması cabası.

6- Hazır Kahveler: Kahve geleneksel yöntemlerle sade olarak içildiğinde sağlık için bazı faydaları var. Fakat, 3’ü bir arada gibi içerisinde şeker ve başka katkı maddeleri içeren kahvelerden uzak durmakta fayda var. Özellikle; KALP-DAMAR, DİYABET, PANİK-ATAK, TAŞİKARDİ hastaları için hazır kahveler  en zararlı gıdalar arasındadır.

7-  Gazlı İçecekler: “Diet, light, zero”, şekerli, şekersiz adı ne olursa olsun; gazlı içecekler diyabete, kalp ve damar hastalıklarına, obeziteye neden oluyor. Ayrıca şekersiz pek çok içecekte tatlandırıcı olarak kullanılan ASPARTAM ise hala tartışma konusu bir katkı maddesidir. American Journal of Public Health’ın yaptığı bir araştırmaya göre, gazlı içeceklerin en az sigara kadar zararlı olduğu ve sigara kadar yaşlandırdığını ortaya koydu. Özellikle sigara içenlerin gazlı içeceklerden uzak durması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here