Enginar Kalbi Nedir? Enginar Kalbi Nasıl Yenir?

0

Enginar Kalbi Nedir? Enginar Kalbi Nasıl Kullanılır?

Enginar kalbi; enginarın çiçek kısmının tomurcuğudur. Olgunlaşmamış yani çiçek açmamış enginar tomurcuklarından elde edilir. Yüzlerce yıldır bazı toplumlarda yemekleri yapılmaktadır. Özellikle İtalyan mutfağında önemli bir yere sahiptir. Tadı oldukça lezzetlidir

Mevsiminde toplanarak tüketilebilir. Salatası, çorbası, etli yemekleri, ızgarası yapılabilir. Pilavı oldukça beğenilir. Aslında enginar kalbi ile her türlü yemek ve meze yapmak mümkündür. Peynir, et, tavuk, tahıl ürünleri ile uyum gösterir. Fırında değişik sebzeler ile birlikte pişirilebilir.

Enginar kalbinin konservesi de yapılabilmektedir. Konserve hazır olarak marketlerde satılmaktadır. Enginar kalbinin kilo fiyatı 80 TL ile 100 TL arasında fiyatlara satılmaktadır. Satın alırken kimyasal işlem görmemiş olanlarından tercih edilmelidir.

Enginar Kalbinin Faydaları Nelerdir?

Özellikle karaciğer dostu bir besindir. Karaciğerin kendisini yenilemesini sağlar. Karaciğer yağlanmasına karşı faydalıdır. Sindirim sistemini çalıştıran, hazımsızlığa iyi gelen etkisi vardır. Ayrıca vücutta bulunan toksin maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırmaktadır. Pişmiş enginar kalbinin kalorisi oldukça düşüktür. 100 gramı yaklaşık 20 kalori civarındadır. Zengin bir liff kaynağıdır. Enginarın yaprak ve diğer kısımları da benzer etkiler gösterir. Bilindiği gibi enginar; devedikenigiller ailesine mensuptur. Benzer etkiler; deve dikeni bitkisi ve kenger bitkisinde de görülür.

Sağlıcakla Kalınız..

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Enginar Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here