Enginar’ın İlginç Özellikleri ve Kullanımları

0

Enginar Nedir? Enginar Nasıl Kullanılır?

Enginar; papatyagillerden bir bitkidir. Kenger otu ile akrabadır. Akdeniz, Güney Avrupa, Ortadoğu ve Amerika’da yetiştirilir.Ülkemizde ise Ege, Akdeniz ve Marmara’da yetiştirilmektedir. Latince bilimsel adı Cynara scolymus olup İngilizcesi artichoke’dir. Cardoon olarak da bilinir. Cardoon; yabani enginara verilen bir isimdir. Ülkemizde İzmir Enginarı, Bursa Enginarı, sakız enginarı ve İstanbul enginarı gibi çeşitleri mevcuttur.

Enginarın Kullanım Alanları

Enginar daha çok çiçeklenmeden önce kullanılır. Çiçeklenmeden önceki tomurcuklara enginar kalbi adı verilir. Bu kısım enginarın en lezzetli ve en değerli kısmıdır. Daha çok salata ve meze olarak tüketilir. Hafif ekşi bir tadı vardır. Az haşlanarak tüketilir.

Özellikle etli yemekler ile uyum içerisindedir. Etli, sulu enginar yemekleri oldukça lezzetli ve faydalıdır.

Enginardan sirke yapmak da mümkündür. Bu sirke genel olarak karaciğer ve vücudu toksinlerden arındırmak için normal sirke niyetine salata ve yemeklerde kullanılır.

Enginar ekstresi draje ve öz halinde satılmaktadır. Takviye edici gıda olarak sivilce, karaciğer sorunları, vücudu toksinlerden arındırma amacı ile satılmaktadır.

Su içerisinde satılan enginarları alırken mutlaka limon içerisine yatırılmış olanlar tercih edilmelidir. Mümkünse taze alınıp 3 gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Enginarın Kalorisi ve Besin Değeri

Düşük kalorili bir sebzedir. 100 gram taze enginar sadece 60 kaloridir. İçerisinde bol miktarda C vitamini, B vitaminleri, K vitamini ve A vitamini ve folat içerir. Potasyum, demir, çinko, kalsiyum,fosfor, manganez gibi mineralleri içerir. 100 gramda 3 gram protein içerir. Kolesterol içermeyen bir sebzedir. Yağ oranı 100 gramda 0,2 gramdır.

Enginarın Faydaları Nelerdir? 

Bazı uzmanlara göre bilinen en faydalı sebzeler arasındadır. Enginarda bulunan cynarin isimli madde karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, yağ, alkol ve diğer toksin maddelerin atılmasını sağlar. Kolesterolü düşürür ve kanda biriken üre ve ürik asitin dışarı atımını kolaylaştırır. Bu gibi nedenlerden dolayı özellikle karaciğer yağlanmasına karşı çok faydalıdır. Romatizmaya çok faydalıdır. Ayrıca sarılık, ishal gibi sorunlara iyi gelir. Sinir sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunur.

Aynı zamanda; içerdiği kuarsetin, sinarin, gallik asit ve rutin gibi bileşimler sayesinde kanser, kalp-damar hastalığı, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları gelişmesini önleyen enginar, ayrıca içerdiği inülün adlı madde sayesinde, kandaki şeker düzeyini düşürmektedir. İçerdiği potasyum, vücut için hayati önemi olan sodyum-potasyum dengesini koruyarak, tansiyonu düzenler. Mide ve bağırsakları temizlemekte, romatizma ağrılarını azaltmaktadır. Yağ oranı çok düşük olduğundan diyet yapanlar için faydalı bir besindir.

Doğum kusurlarını önleyici etkisi bulunabilir. Pek çok kanser çeşidine karşı önleyici olduğu bilinmektedir. Kalp sağlığına oldukça olumlu etkisi bulunur. Bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca; akşamdan kalma durumlarında tüketildiğinde alkolün hızla vücuttan atılmasını sağlar, yorgunluğu alır.

Enginar Yaprakları Enginarın En Faydalı Kısmıdır

Enginarın taç yaprakları, gövdesine nazaran 8 kat fazla sinarin içerir. Sinarin maddesi, kötü kolesterol oranını düşürmekte ve sindirim sistemini düzenlemektedir.  Sinarin aynı zamanda, safra üretimini uyarır ve yağların sindirilmesini sağlar. Ancak safra taşı olan kişilerin enginar yaprağını ölçülü kullanması gerekmektedir. Enginarın faydalarını koruyabilmesi için doğru şekilde saklanması, hazırlanması ve tüketilmesi gerekmektedir. Enginar uzun süre pişirilmeden hafif diri tutulması gerekmektedir. Enginarı pişirirken bir miktar zeytinyağı ile pişirilmesi önerilmektedir. Bu sayede A vitamini yağda çözünerek daha etkili olmaktadır.

Enginarın sapları da yenebilmektedir. Genel olarak biraz tuz serpilerek yenmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Enginar Sirkesi Nedir?

Enginar Kalbi Nedir? Nasıl Kullanılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here