Epimedyumlu Macun – Azgın Teke Otu

1

Epimedyumlu Macun Nedir?

Epimedyum – Azgın Teke Otu – Keşişkülahı

Epimedyum, azgın teke otu olarak, keşişkülahı gibi adlar ile de bilinir. Geleneksel şifacılıkta çeşitli amaçlar için kullanılsa da daha çok afrodizyak etkileri yönünden bilinir ve bu maksatla piyasada macunu bulunur. Bu macun; epimedium macun, emipmedyunlu macun yada azgın teke otu macunu olarak bilinir.

Azgın teke otu (Epimedium), kadıntuzluğugiller (Berberidaceae) ailesinin Epimedium cinsinden 60’dan fazla tür içeren bitkilerin ortak adıdır. Bazı türleri; çin başta olmak üzere Asya ve Avrupa’da görülmektedir. Sert iklim koşullarına dayanıklı bir bitkidir.

Azgın teke otu ( epimedyum ) etken maddeleri flavonlar, glikozitler, icariin ve noricariin içerir. Kurutulmuş yapraklarında % 3 oranında ikariin adlı madde içerir.

Epimedyum Üzerinde Yapılan Bilimsel Araştırmalar:

İkariin etken maddesi, çok güçlü bir afrodizyak maddedir. Gerek havyanlar gerekse insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda epimedyumlu macun’un cinsel performansı ciddi derecede arttırdığı gözlenmiştir. Viagra benzeri bir etki gösteren bu durum; duyusal sinirleri özellikle genital bölgeyi uyararak sperm üretimini arttırması şeklinde tarif edilmektedir.

“Journal of Ethnopharmacology” de yayınlanan bir makalede, epimedyum’un ağızdan alınması ereksiyon sorunu gibi problemlerde etki göstermiştir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda epimedyumun;  dopamin ve seratonin gibi hormonların salgılanmasını arttırdığı gözlenmiştir. Bununla birlikte yüksek kortizol miktarını ise azaltmıştır.

Ayrıca; Azgın teke otu kalp damalarını genişletmekte ve bu sayede kanın akış hızını arttırmaktadır. Bilim adamlarına göre; epimedyum ( azgın teke otu ), hafıza ve konsantrasyonu da arttırıcı etkileri bulunmaktadır.

Epimedium kullanılarak yapılan hayvan araştırmalarında, bu bitkinin kemik kırılmalarını azalttığı, kas yoğunluğunu arttırdığı ve vücut yağlanmasını önlediği ortaya çıkmıştır. Bu etkilerin; epimedyum bitkisinin aşırı kortizol düzeyini aşağı indirgemesinden kaynaklandığı düşünülmüştür.

Epimedyumlu Macun Nedir?

Bileşiminde epimedyum yani azgın teke otu olan bir karışımdır. Bu macun piyasa genel olarak;

  • Sertleşme süresinin az olması
  • Cinsel isteksizliği olanlar
  • Erken boşalma sorunu olanlar
  • Cinsel birleşme sırasında stres ve korku yaparak erekte olamayanlar
  • Cinsel ilişki sayısında yetersiz olanlar
  • Cinsel ilişki süresinde yetersiz olanlar
  • Sperm sayısı eksik olanlar
  • Yaşı ilerlemiş olanlar için

gibi sorunların çözümünde kullanılır.

Epimedyumlu Macun Kullanımı

Epimedyumlu macun’un 35-40 dakikada etki gösterdiği iddia edilmektedir. Yatmadan yarım saat önce 1(bir) tatlı kaşığı kullanılması tavsiye edilmektedir. ( Kullanım miktarı kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye değişmektedir. Kullanım için uzman tavsiyesi almanız daha uygundur. )

Kanı hızlandırmasından dolayı, epimedyumlu macun kalp hastaları ve diyabet hastalarına ÖNERİLMEMEKTEDİR.

Epimedyumlu macun içeriği : İçeriğinde; Azgın teke otu ( keşişkülahı ), keçi boynuzu, zencefil, havlıcan, demirdikeni, ginseng, ginkdo biloba, arı sütü, soya unu, bal, dut şurubu, glikoz şurubu, polen vs. gibi maddeler bulunabilir. Bu sebeple; bu maddelerden birisine alerjiniz varsa kullanmamanız önerilir. Ayrıca; gerek epimedyum bitkisini gerekse epimedyumlu macun’u uzun süreli kullanmak için doktor tavsiyesine başvurmanız gerekmektedir.

Epimedyumlu Macun Fiyatı Ne Kadar?

Piyasada ortalama olarak; epimedyumlu macun fiyatı; 250 gramı 30 TL civarında satıştadır.

Epimedium Zararları Neler?

Kan damalarını gevşettiği ve kan akışını hızlandırdığı için; yüksek dozlarda alımı;  aşırı uyarılma ile birlikte kalp hızının artması, çarpıntı durumları ortaya çıkar. ( Kalp ritminde sorun olanlar, taşikardi hastaları ve kalp sorunu bulunanların doktor tavsiyesine başvurmaları önerilir. )

Ayrıca; azgın teke otu alerjiye de neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here