Eriğin Faydaları Nelerdir?

0

Eriğin Faydaları Nelerdir?

Eriğin faydaları saymakla bitmiyor. Lif, antioksidan ve C vitamini bakımından çok zengin olan erik meyvesinin 2000’in üzerinde çeşidi vardır. 100 gram erik sadece 45 kalori civarındadır. 100 gram erik  günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 20 sini karşılamaktadır. Eriğin faydaları arasında en önemli olanlarından biri yüksek C vitamini içeriğinden dolayı besinlerden alınan demir elementinin emilimi arttırarak demir eksikliği sorununa karşı olumlu etkisinin olmasıdır.

Antioksidan Yönünden Zengindir: Yapılan araştırmalarda, erik, serbest radikallere karşı hücre tahribatını koruyacak zengin antioksidanlar içeriyor. Koyu renkli erikler antioksidan yönünden neredeyse yaban mersini kadar zengin oluyorlar.

Kolesterol: Erik, yine içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde kolesterolün kontrol edilmesine yardımcı oluyor. Tek başına kötü kolesterolü düşürmek için yeterli değil ancak, okside olmuş kolesterolün damar içinde birikmesini önleyerek damar tıkanıklığı ve buna bağlı kalp hastalıklarından korunmamızı sağlayan meyveler arasında sayılabilir. C vitamini aynı zamanda astım, osteoartrit, kolon kanseri ve romatizma gibi hastalıklardan korunmak için kritik öneme sahip vitaminlerden biri.

Makula Dejenerasyonu: Eriğin faydaları arasında Makula Dejenerasyonunu önleme etkisi de var. Sarı nokta olarak bilinen bir retina hastalığı olan makula dejenarasyonu daha çok 55 yaş üstü yetişkinlerde görülen bir sağlık sorunu. Yapılan araştırmalarda kalıtımsal faktörler dışında erik tüketen toplumlar arasında Yapılan araştırmalar, kalıtımsal özellikler bir yana bırakıldığında daha çok erik tüketen toplumlarda bu hastalığın daha az görüldüğünü ortaya koyuyor.

Besin Lifleri: Erik makul ölçülerde tüketildiği zaman içerdiği lifler sayesinde sindirim sistemini çalıştırmaktadır. Ancak fazla tüketilmesi gaz ve şişkinlik sorununa neden olabilir.

Eriğin faydaları arasında; glisemik indeks değerinin düşün olması nedeniyle kan şekeri değerlerinde ani değişimlere yol açmaz. Bu sebeple özellikle kırmızı erik tip 2 diyabet hastalarına önerilebilir. Ayrıca erikte K vitamini ve magnezyumda bulunmaktadır. Bilindiği gibi K vitamini ve magnezyum kalsiyum mineralinin emilmesi için önemlidir. Özellikle kuru erik menopoz sonrası döneminde kemik yoğunluğunun korunması açısından tavsiye edilmektedir. Erik düşük kalorili olduğundan ve içerdiği lifler sayesinde diyet yapanların yemesi gereken bir meyvedir.

Eriğin Besin Değeri

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) 2000 kalorilik referans diyetine göre

100 gram kırmızı erik içerisinde

45 kalori
1 gr besin lifi (günlük ihtiyacın %6’sı)
345IU A vitamini (günlük ihtiyacın &7’si)
9.5 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %16’sı)
0.3 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %1’i)
6.4 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %8’i)
0.4 mg niasin (günlük ihtiyacın %2’si)
5 mcg folat (günlük ihtiyacın %1’i)
0.2 mg demir (günlük ihtiyacın %1’i)
6 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %1’i)
157 mg potasyum (günlük ihtiyacın %4’ü)
0.1 mg çinko (günlük ihtiyacın %1’i)
7 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %2’si)
0.1 mg manganez (günlük ihtiyacın %3’ü)
16 mg fosfor (günlük ihtiyacın %2’si)
0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın %3’ü) vardır.

Fazla Erik Yemenin Bir Zararı

Diğer pek çok meyvede olduğu gibi fazla erik tüketmek; şişkinlik ve gaz sorunları gibi çeşitli sindirim sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda böbrek taşı oluşumunu hızlandıran oksalat miktarını arttırabileceğinden çok aşırı tüketmemekte fayda vardır. Ayrıca şunu unutmayalım; yemeklerden hemen sonra meyve tüketimi ve tatlılarla birlikte meyve tüketmek doğru bir davranış değildir.

Sağlıcakla Kalın…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here