Erik ve Eriğin Faydaları Hakkında

0

Erik ve Eriğin Faydaları

Gülgiller ailesine mensup bir bitki olan eriğin Anavatanı’nın Anadolu olduğu düşünülmektedir. Anadolu toprakları üzerinden dünya üzerine yayılarak ve aşılanarak tür çeşitliliği oldukça büyümüştür. Türkiye’nin hemen her yerinde doğal ortamda yabani erik türlerine rastlamak mümkündür. Erik hem ham halde hem de olgunlaşmış hali ile tüketilebilen ender meyvelerden birisidir.
Yeşil, beyaz, kırmızı, mor, sarı renklerde meyve verebilir. Ekşisi, kompostosu, hoşafı, konservesi, reçeli yapılabildiği gibi kurutularak da tüketilebilir.

Eriğin Faydaları Nelerdir?

Erik; A vitamini, C vitamini (askorbik asit), folat ve K vitamini (phylloquinone) gibi vitaminleri içerir. Aynı zamanda iyi bir B1 vitamini (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B-6 ve E vitamini (alfa-tokoferol) kaynağıdır. İçlerinde bulunan mineraller arasında potasyum, florür, fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum ve çinko bulunur. Lif bakımından da zengin olduğunda bağırsakları çalıştırmaktadır. Eriğin rengine göre içerdiği antioksidanların türü de değişmektedir. Düzenli erik tüketiminin bağırsak kurtlarını da dökebileceği bilinmektedir.

Erik meyvesi, düzenli ve makul ölçülerde tüketildiğinde vücuda zindelik ve ferahlık vermektedir. Gere kurusu gerekse tazesi antioksidanlar bakımından zengin olup vücudu toksinlerden arındırır. Bu sayede vücutta genel bir rahatlama ve bazı hastalıkları önleyici etkisi bulunabilir. Özellikle kalp sorunları, damar tıkanıklığı, astım gibi rahatsızlıklara karşı sağlıklı bir beslenme takviyesidir.

Yapılan araştırmalara göre düzenli erik tüketimi vücutta östrojen hormonunu dengelediği bu sayede meme kanserini önlemede etkili olabileceği belirtilmiştir. Diyabet hastalarının makul ölçülerde tüketebileceği bir besindir. Erik içerisinde bulunan bileşenler kandaki glikoz ve trigliseritin dengelenmesine yardımcı olur.

Kolesterol ve tansiyon düşürücü etkisi vardır. Ayrıca fitokimyasallar açısından zengin diğer meyveler gibi gözlerin görme gücünü arttırıcı etkisi de vardır. Vücudun elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Böbrek ve Karaciğere oldukça iyi gelen eriğin faydaları arasında ayrıca içerdiği magnezyum nedeniyle kas kasılmalarına ve seğirmelerine iyi gelmesi de sayılabilir. Sürekli vücuduna kramp giren veya vücudun belirli yerlerinde seğirme sorunu bulunanların magnzeyum eksikliklerinin bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir.  Kemik sağlığı, romatizma ve osteoporozun önlenmesinde etkili besinlerden birisidir. İçerdiği zengin antioksidanlar beyin sağlığı için de çok önemlidir. Eriğin faydaları arasında Alzheimer ve Parkinson hastalıkların önlenmesi de sayılabilir. Bazı virüs türlerine karşı da etki ettiği bilinmektedir.

100 gram erik sadece 47 kaloridir. Kalori miktarı eriğin cinsine ve olgunluğuna göre değişmektedir.

Eriğin Zararları Neler?

Asit oranı yüksek olduğundan fazla yenmesi bazı sindirim sorunlarına neden olabilir. İdrar yollarında taş vs olanların da dikkatli tüketmesinde fayda var. Makul ölçülerde oldukça güvenli bir meyve olan eriğin bazı türleri özellikle olgunlaşmış olanları şeker açısından zengin olabilir bu nedenle diyabet hastalarının makul ölçülerde tüketmesi gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here