Espresso Nedir? İyi Bir Espresso Nasıl Hazırlanır?

0

Espresso Kahve Nedir? Espressonun Yapılışı

Espresso; ince öğütülmüş kahve içerisinden basınçlı sıcak suyun geçirilmesi ile elde edilen kahvedir. Pek çok çeşit kahve için baz olarak kullanılabildiği gibi sek olarak, sütlü ve su ile seyreltilerek sevenleri tarafından tüketilir. Hızlı bir kahve demleye yöntemidir. Ayrıca kahve aromalarının hızlıca suya geçişi nedeniyle aroması oldukça kuvvetlidir.

Espresso Kahve Nasıl Yapılır? 

Moka Pot ile Espresso Kahve Yapımı 

Evde espresso yapımı için en uygun ekipman moka pot adı verilen özel bir cezve kullanmaktır. Üç bölümden oluşan bu ekipman üç parçadan oluşur. Alt kısımda su haznesi, orta kısımda kahvenin konduğu kısım üst kısımda ise kahvenin elde edildiği kısım bulunur. Alt kısımda ocağın ısısı ile kaynayan basınçlı su üst taraftaki kahveyi çözerek en üstte bulunan haznede biriktirir ve böylelikle kahve elde edilmiş olur. Su kaynadıktan sonra 3 dakika içerisinde kahve hazır hale gelir. Daha fazla kaynatmak aromanın kaybolmasına neden olabilir. 

Mokapotlar ile kahve yapmak için kahve haznesine kahve alabildiği kadar konur, kahve taşırılmaz veya el ile bastırılmaz. Alt kısımdaki su haznesi içerisine su eklenir ama hazne ağzına kadar doldurulmaz bir iki parmak boşluk bırakılır. Kapakları iyice kapatılarak ocak üstüne alınır. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılır 3 dakika kadar kaynatılır. Ardından fincalara veya bardaklara dökülerek servis yapılabilir.

Espresso bunların dışında minipresso adı verilen bir ekipman ile de evde yapılabilir. Bunun için 90-95 derecelik sıcak su yeterlidir. Moka pot ile arasındaki fark minipressoda cezve kaynatılmaz zaten sıcak olan suya basınç uygulayarak kahvenin damıtılması sağlanır. Aslında minipresso makinesi, ticari espresso makinesinin küçültülmüşüdür. Ticari olan espresso makinelerinde aynı mantık ile daha yüksek basınç uygulayarak kahve elde edilir. 

Espresso ile Hazılanabilecek Kahveler Nelerdir? 

Espressoyu baz olarak olarak pek çok çeşit kahve yapmak mümkündür. Genel olarak espresso, su, süt hatta viski gibi bileşenler ile değişik kahveler hazırlanabiliyor.

Americano: Sıcak su içerisine espressonun bir noktadan eklenmesiyle elde edilen kahvedir. 

Caffe Latte: Espressonun üzerine iyice çırpılarak köpüklendirilmiş süt eklenmesi ile elde edilen kahve çeşididir. Latte kahveler en çok tüketilen espresso kahve çeşitleri arasındadır. Fincanın üst yüzeyinde oluşan köpüğe çeşitli şekiller çizilebiliyor bu durum ise kahvenin ilgi çekmesine neden oluyor.

Macchiato: Krema haline getirilmiş sütün espresso ile karışımından elde edilmektedir. 

Cafe Mocha: Kabaca; çikolatalı latte olarak bilinir. 

Cappuccino: Latteye benzer bir kahvedir. Tek farkı daha fazla krema eklenerek elde edilmesidir. Ağır ve kalori bakımından zengin bir kahvedir. 

Flat White: Köpüksüz, kremasız sütlü espresso olarak tanımlanabilir.

Ristretto: Daha az suyla demlenen espressodur. Sert bir kahvedir.

Irish Coffee: Viski ile espressonun ilginç uyumundan doğmuş bir kahvedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here