Etil Alkol ve Metil Alkol Arasındaki Fark

0

Etil Alkol Ve Metil Alkol Arasındaki Fark Nedir? 

Etil alkol ve metil alkol kimyasal yapıları benzer olsa da aralarındaki küçük farklar yaşam ve ölüm arasındaki çizgiyi belirlemekte.

Etil Alkolün Formülü: Etil alkolün formülü  C2H5OH veya C2H6O’dır. Etanol olarak da bilinir.

Metil Alkolün Formülü: Metil alkolün formülü CH3OH veya CH4O’dır. Metanol olarak da bilinir.

Etil Alkol Nasıl Elde Edilir: İçecek olarak kullanılan etil alkol bitkisel kökenli tarım ürünlerinden elde edilir. Eski zamanlardan beri meyvelerin ve bazı sebzelerin fermente edilmesi ve fermente edilmesi sırasında oluşan alkolün, imbikler vasıtası ile ayrılması ile elde edilir. Günümüzde daha farklı ve daha verimli etil alkol eldesi bulunmaktadır.

Metil Alkol Nasıl Elde Edilir: Metil alkol, odun kökenli talaşlardan elde edilen ve endüstiyel amaçlarla kullanılan bir alkol türüdür.

Etil Alkol Nerelerde Kullanılır:  Etanol; Tıbbi amaçlarda, alkollü içeceklerde, araçlarda yakıt veya yakıt katkısı olarak, bazı endüstriyel kollarda, parfümeri ve kolonyacılıkta, kozmetik sektöründe, çözücü olarak, dezenfekte edici, elektronik devre temizleyici gibi pek çok alanda geniş bir kullanım alanı vardır.

Metil Alkol Nerelerde Kullanılır: Endüstride çözücü olarak kullanılan bir alkoldür. Ayrıca antifiriz, bazı maket uçak ve arabalarda yakıt olarak kullanılır. Bazı kimyasal reaksiyonların çıkış ürünü olarak meydana gelebilir. Gıdalara herhangi bir şekilde girmesi kesinlikle yasaktır ve ciddi bir suçtur.

Etil alkol ve metil alkol her ikisi de yanıcı maddelerdir. Yukarıda görüldüğü gibi kullanım amaçları oldukça farklıdır.

Metil Alkol Zehirlenmesi Nedir?

Metil alkol zehirlenmesi; vücuda çeşitli yollardan 20 mililitre ve üzerinde girmesi sonucu oluşan vakadır. Kişinin bünyesine ve alınan metanol oranına göre vücutta oluşturacağı tahribat görülür. Metil alkol; özellikle gıda teröristleri tarafından sahte alkollü içecekler ( sahte rakı gibi ) veya kolonya içerisine etil alkol yerine katılmakta böylelikle çok ucuza ürettikleri sahte içkiyle her yıl onlarca kişinin ölümüne neden olmaktadırlar.

Metil Alkol Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? 

Metil alkol zehirlenmesinin nedeni esasında vücuda giren metil alkol vücutta formaldehit ve formik asite yükseltgenmesine dayanır.  Bu durum zehirlenmelere neden olur. Zehirlenme belirtileri az miktarlarda bulantı, kusma, baş dönmesi, tansiyon değişikleri meydana gelebilir, daha yüksek dozlarda görme problemleri, geçici veya kalıcı körlük, daha yüksek dozlarda ise ishal, felç, solunum sorunları, dolaşımda bozukluk, beyin ödemi, koma ve ölüm gibi sonuçlara neden olabilir.

Etil Alkol ve Metil Alkol Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?

Bir sıvının içinde metil alkol ve etil alkol oranının ne kadar olduğu % 100 olarak laboratuvar testleri ile belirlenebilir. Tüketici boyutunda ise Profesör Doktor Ayhan CANBERK’in www.radikal.com.tr  kaynaklı söyleşinde rakının içine soda eklendiğinde rakının rengi süt beyaz değil de bulanık oluyorsa o rakıdan şüphelenmek gerektiği yönündedir. Ancak bu yöntemin doğruluğu başka hiç bir otorite tarafından teyit edilmemiştir kaldı ki yöntem doğru bile olsa başka katkılar eklenerek sahte rakının sodayla etkileşimi sonucu süt beyaz görüntü oluşturulabilmesi ihtimali göz önüne alınmalıdır.

Bu nedenle; metil alkollü bir içki yada kolonya ile hiç karşılaşmamak için etiketli, otoritelerden onaylı, kapak kısmı standartlara uygun ve resmi satış yerlerinden temin edilen ürünleri tercih etmek gerekmektedir. Her şeye rağmen sağlığımız için alkollü içecekleri hayatımızdan çıkarmamız veya minimum seviyeye indirmemiz riskleri de minimuma indireceğimiz anlamına gelmektedir.

Kaynak: www.kimyaegitimi.org

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here