Ev Yapımı Siyah Nokta Temizleme Maskesi Tarifi

0

Siyah nokta barındıran yağlı bir cildiniz varsa hayat boyu sorun yaşarsınız.Size siyah nokta için kullanabileceğiniz ev yapımı maske tarifi vereceğiz.

Basit ve kullanışlı bu tarifimizle yumuşak ve temiz bir cilde sahip olacaksınız. Olabilirsiniz demiyoruz. Etkisini bizzat gören biri olarak söylüyorum. Olacaksınız!

Siyah Nokta Temizleme Maskesi diye kullanılan ürünlerin içinde ki etken madde salisilik asit‘tir. Siyah noktaları temizleme tedavilerinde çokça salisilik asit kullanıldığını görürsünüz.

Bizim size vereceğimiz siyah nokta maskesinin etken maddesi de bu olacak. Peki nasıl?

Salisitik asit, aspirin evet bildiğimiz aspirinin içinde bolca bulunur. Neredeyse tüm siyah nokta temizleme ürünlerinin içerisinde de ana madde olarak kullanılır. Üstelik bu ürünleri bize çok fahiş fiyatlara satabiliyorlar. Benim size tarifini vereceğim siyah nokta temizleme maskesi hem doğal hem de ucuz :) Hadi başlayalım.

Cildi yumuşatıcı ve maskeyi bağlayıcı özelliği olan yulaf ile aspirin bu maskemizin temelini oluşturuyor. Tarçın ise antibakteriyel özelliğe sahip. Yani cilt temizleyici ve yeni bakteri oluşumunu önleyici olarak maskemizde yer buluyor.

Doğal Siyah Nokta Maskesi için Malzemeler

  • 2-3 adet aspirin ( kaplanmış plastik içinde olabilir ya da bildiğimiz kabuksuz aspirin kullanabilirsiniz)
  • Çeyrek fincan ince öğütülmüş yulaf ( Blender yardımı ile normal yulafı öğütebilirsiniz.)
  • Yarımdan biraz az çay kaşığı tarçın. (Cildiniz kolay tahriş oluyorsa oranı azaltın.Tarçının tahriş edici özelliği vardır.)
  • Yeteri kadar su, macun kıvamına getirmek için.

Yapılışı

  • Aspirini ince bir toz haline gelene kadar ezin.
  • Yulaf ve tarçın ile karıştırdıktan sonra macun kıvamında olacak kadar su ekleyin. Eğer cildiniz çok hassas ise tarçını çıkarın ve su yerine muz püresi koyun. Muz püresi cildi besler.
  • Göz çevresi, dudak ve burun deliklerinden kaçınarak tüm yüzünüze macunu sürün. Bu bölgelerde yoğunlaşan siyah noktalar var ise çok dikkatli davranın.

UYGULAMA

15-20 dakika yüzünüzde doğal siyah nokta maskesini bekletin. Yüzünüzü temizlemeden önce siyah nokta temizliği için yüzünüzü ellerinizle hafifçe fırçalayın ve böylece ölü deri hücrelerini temizleyin. Ilık su ile cildinizi durulayın.

Gerekirse nemlendirici kullanarak yüzünüzü ferahlatabilirsiniz. Önerilen kullanım şekli haftada 2 keredir.

Sağlıcakla :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here