Evde Ceviz Ezmesi Nasıl Yapılır?

2

Ceviz Ezmesi Tarifi İçin Malzemeler:

Evde ceviz ezmesi yapmak oldukça basittir. İçerisine hiç bir koruyucu ve renklendirici eklenmediğinden diğerlerine göre daha sağlıklı diyebiliriz. Ayrıca, bazı şüpheli yağlar ile mısır şurubu gibi tatlandırıcıda ihtiva etmez.  Çocuklar için hazır ezmelere göre oldukça sağlıklıdır.

Tarif 1: Evde Ceviz Ezmesi Tarifi için Malzemeler: 

-200 gram ceviz içi

-5 Yemek kaşığı şeker

-200 ml ( 1 Su bardağı ) bitkisel sıvı yağ

Ceviz içi mutfak robotu ile çekilir. İri parça kalmayıncaya kadar işleme devam edilir. İçerisine damak tadına göre 5 yemek kaşığı şeker veya 3 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı süzme bal eklenir. Şeker, esmer şeker de olabilir. Şeker eklendikten sonra robotta çekme işlemine devam edilir. Ardından 1 su bardağı kadar ( 200 ml ) sıvı yağ eklenir. Kullanılacak yağ, zeytinyağı, fındık yağı veya mısır özü yağı olabilir.  ( İstenirse bu aşamada bir iki yemek kaşığı kakao ve çok az miktarda vanilya da eklenebilir.)   Yağ eklendikten sonra robotta çekle işlemine devam edilir. Ardından kavanoz içerisine alınır

Tarif 2: Keçiboynuzlu  Ceviz Ezmesi Tarifi

Şekerden uzak durmak isteyenler veya azaltmak isteyenler için harika bir tariftir. Özellikle çikolata seven küçük çocukları hazır şekerli gıdalardan  uzak tutmak isteyenler için harika bir alternatiftir. Keçiboynuzlu fındık ezmesi için cevizler robottan çekilir. İçerisine 3-4 yemek kaşığı aktarlardan bulunabilecek keçiboynuzu tozu eklenir ve tekrar robottan çekilir. Daha sonra 3-4 yemek kaliteli süzme bal da eklenir. Bal yoksa 3-4 yemek kaşığı esmer şeker veya keçiboynuzu özü eklenebilir. En son 150-200 ml ( 1 su bardağından biraz az ) yağ eklenir ve robottan çekme işlemine devam edilir. Çekme işlemi ne kadar uzun olursa oluşacak ezme o kadar kaygan ve pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır. Hazırlanan Ceviz ezmesi kavanoz içerisine alınır.

Not: Ceviz Ezmesi, kimyasal koruyucu içermediğinden buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde saklanmalı ve su ile temas ettirilmemelidir. Raf ömrü hazır olanlara göre daha kısadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Evde Fındık Ezmesi Tarifi

Sağlıcakla Kalınız…..

 

2 YORUMLAR

  1. Yazınızı okudum ve şekersiz ceviz ezmesi yaptım. 30 tane ceviz içi ile bir su bardağından azıcık fazla keçiboynuzu tozunu robottan çektim ve içine iki yemek kaşığı msıır yağı koydum. Ezmeyi, ntlella şişesine koydum çocuklarım ntllea sandılar ve yiyorlar. Teşekkürler 1organik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here