Evde Domates Nasıl Kurutulur?

3

Evde Domates Nasıl Kurutulur?

Pek çoğumuz, kışın satılan domateslerin tadını sevmeyiz. Bu durumun nedeni, kışın seralarda üretilen domateslerin tatmin edici bir renge, tada ve etken maddeye sahip olmamasıdır. Yaz aylarında yetişen domateslerin özellikle organik veya doğal şartlarda yetişenler hem daha çok besleyici hem de daha ucuzdur. Bu nedenle domatesleri yazdan kurutmak ve kışın bu domatesleri kullanmak daha mantıklıdır. Öyle ki kurutulmuş domates hem tat olarak daha güzel hem de daha ekonomiktir. Ayrıca, kurutulmuş domatesler salça ve domates sosu yerine de kullanılmaktadır.

Kurutulmuş Domates için Hangi Tür Domates Seçilmeli?

Genel olarak armut şeklinde olan domatesler tercih edilse de, her tür domates kurutulabilir. Ancak, etli domatesler daha az su içerdiği için kuruma sırasındaki kütle kaybı daha az olacak, kuruma daha kısa sürede olacaktır. Halk arasında armut domatesi denen domates, çeri domatesi ve Giant amish paste domatesi gibi domates türleri domates kurutma için gayet uygundur. Evde domates kurutma için en çok iki yöntem kullanılır, bunlar güneşte domates kurutma ve fırında domates kurutma yöntemleridir. En pratik yöntem güneşte kurutma yöntemidir. Fırında kurutma yöntemi biraz daha zahmetlidir ancak süre olarak 10-12 saat gibi bir sürede hazırlanmaktadır.

Güneşte Kurutulmuş Domates Yapımı

Domatesleri kurusu yapmak için en uygun mevsimler, Temmuz sonu ile Eylül ayının başı arasındaki dönemdir.

Öncelikle domatesler iyice yıkanırlar ve durulanırlar. Daha sonra bu domatesler büyüklüklerine göre ikiye veya üçü bölünür. Domates dilimlerinde bulunan domates suyu hafifçe uzaklaştırılır ve ardından dilimler üzerine bir miktar tuz atılır. İyi güneş alan bir alana, su çekme özelliği olan ( plastik veya naylon olmayan ) bir bez serilir ve domates dilimleri seyrek bir şekilde bez üzerine dizilir. Bezin yeterince büyük olması, dilimlerin birbirinden yeterince uzakta olması gerekir. Aksi taktirde küflenme meydana gelebilir. Hatta domates kurutma için bez yerine ızgaralar da kullanılmaktadır ancak ızgaraların nem çekme kapasitesi olmadığında, bez de kurutmanın daha etkili olabileceği söylenmektedir. Eğer bez yeterince büyükse veya ikinci bir bez imkanı varsa domates dilimleri, kurumanın ikinci gününde başka bir bez üzerine de alınabilir. Bu şekilde yaklaşık 4-5 gün sonra domates kuruları hazır olacaktır.

Fırında Domates Kurutma Yapılışı

Yukarıda anlatılanlar aynen yapılır ve tuzlanmış domates dilimleri hazırlanır. Fırın, 70 ile 80 derece arasında bir dereceye kadar ısıtılır. Ardından fırın ızgarasına bu dilimler dizilir. Bu işlem 9-12 saat kadar sürecektir. 2-3 saate bir ara ara kontrol etmek fayda vardır. Eğer fırının her bölgesi eşit miktarda kurutma yapmıyorsa ara ara bakılıp, domates dilimlerinin yeri değiştirilebilir. 8. saatten sonra yapılacak kontrollerde kuruya domates dilimlerinin çıkarılmasında fayda vardır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Evde Salça Nasıl Yapılır?

Sağlıcakla Kalınız…

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here