Evde Yıkamadan Halı Temizleme

9

Evde Halı Temizliği Nasıl Yapılır? Kuru Halı Temizleme

Halıları yıkamadan ve ev dışına çıkarmadan halı temizleme mümkündür. Bunun için en etkili, kolay ve doğal yöntemler araştırdık ve bu yöntemleri denedik. En başarılı bulduklarımızı aşağıda listeledik.Bu yöntemler ile hem lekeleri, hem tozları hem de bakteri ve mayk ( mite ) adı verilen canlıları yok etmenin yollarını sunduk. İşte Evde Halı Temizliği hakkında  önerilerimiz.

Halı Temizleme Yöntemi- Yöntem 1

Gözlemlediğimiz en etkili yöntem budur. Büyük boy bir halı için:

1. Aşama

1 Su bardağı kabartma tozu veya karbonat/ Kirin yumuşamasını ve kolay çıkmasını sağlar
1 fincan mısır nişastası ( 1/2 fincan mısır nişastası ve 1/2 fincan mısır unu da olabilir. )/Kiri emer
1 fincan Kuru nane ( Nane yerine, kekik, biberiye, defne yaprağı da olur. )/Koku verir, mikrop öldürücü özelliği vardır.
1 yemek kaşığı toz haline getirilmiş karanfil ( isteğe bağlı )/Koku verir ve mikrop öldürür
1 Yemek kaşığı boraks ( isteğe bağlı ancak kullanmanızı öneririz )/Hem temizleyici hem de dezenfekte edicidir.

Malzemeler birbirine karıştırılır ve homojen bir görüntü elde edilir. Tüm malzeme halıya eşit miktarda ve bolca serpilir ve iyice halıya yedirilir. Bu iş için bir fırça kullanılabilir.  Malzemenin halının tüylerinin aralarına iyice girdiğinden emin olunmalıdır. Bu şekilde en az iki saat beklenir. Bir gece beklenmesi halinde ise bakteri ve maytların ( bazı akar türleri )  büyük bir kısmı yok olacaktır. Ertesi gün ise elektrik süpürgesi ile halı iyice temizlenir. Ancak elektrik süpürgesinin başlığını çıkartıp sadece yuvarlak kısımla halıların temizlenmesi daha iyi vakumlama sağlayacaktır. Mısır nişastası kaybolana kadar vakumlama işlemine devam edilir.

2. Aşama ( İsteğe göredir )

Arap Sabunu
Sirke
Su

Yukarıda işleme ilave olarak eğer halı çok kirli ise ikinci yapılması gereken işlem şudur:

Yukarıdaki 1. işlem ile halı yumuşacık olmuştur ve kirin büyük kısmı yok olmuştur, ancak çok ciddi yağlanma ve kirlenme varsa sıcak bir su içine bolca arap sabunu konur ve halı iyice silinir 15-20 dakika beklendikten sonra durulama işlemine geçilir. Ilık bir su içerisine bir miktar sirke konur ve durulama işlemine geçilir, halı sirkeli nemli bezle güzelce silinerek durulanır. En son aşamada kuru bir bezle halının üzerinden geçilir.

2. Yöntem: Kolay Halı Temizleme Yöntemi ( Haftalık Temizlik için önerilir, çok kirli halılar için yukarıdaki yöntemi deneyin )

Karbonat
Nane
Mısır Nişastası

Malzemeler karıştırılır ve halı üzerine serpilir. En az 1 saat beklendikten sonra elektirik süpürgesi ile iyice süpürülür. Ardından tercih edilirse yine arap sabunu ve sıcak su karışımı ile güzelce silinir ve ardından durulamak için sirkeli su ile silinir.

Sağlıcakla Kalınız…

9 YORUMLAR

  1. Kesinlikle işe yarıyor… Aşırı kirli halılar için elbette daha çok bekletilmeli yada temizlemeye verilmeli… 6 aydır yıkatmadığom halım tertemiz oldu… Durularken bol sirke kullanın pırıl pırıl oluyor

  2. Bişey sormak istiyorum cevap verirseniz sevinirim.Halılara toz çamaşır deterjanı serperek süpürmek bakterileri öldürür mü?Teşekkürler.

  3. Allah razı olsun. Valla misafirlerin içeri girerken dışarıya pis yere yalın ayak basmasından bıktım. Bende önce evi kuru süpürüp buharlı sirkeli paspasla bütün evi halıları siliyorum canım çıkıyo tabi.Şimdi süpürürken buradaki yöntemleride deneyecem çok sağolun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here