Evde Koltuk ve Kanepe Temizleme Yöntemleri

1

Evde Koltuk ve Kanepeler Nasıl Temizlenir?

Yapıları, ağırlıkları ve kapladıkları yer bakımından taşınması ve temizlenmesi en zor ev eşyalarıdır koltuk ve kanepeler. Kanepe ve koltuk temizliği genel olarak ev içerisinde yapılmak zorundadır. Ancak tozlu, lekeli ve kirlenmiş koltuk ve kanepe temizliği yapmak biraz zahmetli olsa da pratik bazı ip uçları ile bu işlem kolaylaşalabilir.  Vereceğimiz yöntem zararlı kimyasal içermediği için temizleme sonrasında oluşacak sağlığa zararlı durumlara neden olmaz.

Koltuk ve Kanepelerin Temizliği için Gereken Malzemeler 

Koltuk veya kanepenin temizlenecek bölümünü örtecek kadar bir örtü ( yorgan yüzü veya nevresim oldukça idealdir.)

Bir miktar arap sabunu ( tek bir standart kanepe için 1-1,5 yemek kaşığı tek bir koltuk için yarım yemek kaşığı, eğer lokal temizleme yapılacaksa örneğin leke temizlemesi bir ceviz büyüklüğü yeterli olmaktadır.)

Sirke ( Normal sirke veya daha ekonomik olması bakımından beyaz sirke olabilir.)

Bir tane sopa (Oklava iyi sonuç verebilir.)

Kanepelerin ve Koltukların Temizlenmesi:

 • Örtü ıslatılır ve iyice sıkılarak nemli bir örtü haline getirilir.
 • Nemli örtü temizlenecek alana yayılır.
 • Örtü temizlenecek alana yayıldıktan sonra bir sopa yardımı ile örtüye vurulur. Bu sayede koltuk ve kanepe tozları örtüye yapışır.
 • Daha sonra örtü kaldırılır.
 • Bir litre eli yakmayacak kadar sıcak su içerisine kanepeler için 1-1.5 yemek kaşığı arap sabunu konur ve arap sabunu bu suda eritilir.
 • Bu su ile kanepe veya koltuklar oval hareketler ile ovalanarak yavaş yavaş silinir.
 • Silme işlemi bittikten sonra sirke ile durulama işlemine geçilir. Yarım çay bardağı sirke yarım litre suya karıştırılır ve temiz bir bez ile arap sabunlu su ile temizlenmiş yerler sirkeli su ile yavaş yavaş ve yine oval hareketler ile silinir.

Püf Noktaları

 • Eğer inatçı lekeler oluşmuş ise çamaşır sodası ve sıcak su karışımı ile bu lekeler silinir ve yine sirke ile durulama yapılabilir.
 • Evcil hayvan besleniyor ise temizlik işleminden önce bu kılların özel fırça yardımı ile toplanması uygun olur.
 • Ayrıca; kimyasal temizlik ürünlerini koltuk ve kanepelere uygulamak kumaş renklerinin bozulmasına neden olabilir. Koltuk ve kanepelerimizin genelde alt bölümlerinde kullanılan kumaşın kodları bulunur. Bu kodlar W, S, W-S ve X gibi kodlar ile gösterilir. Özellikle X türü kumaşlarda direk kimyasal temizleyici uygulaması boyanın dağılmasına ve yüzeyin bozulmasına neden olur. X türü bir kumaş kaplamalı koltuk veya kanepe varsa yukarıdaki yöntemleri uygularken arap sabunu miktarını biraz azaltabilirsiniz.
 • Kadife türü kumaşlarda narin kumaşlardır, ısıya ve kimyasallara karşı dirençleri zayıftır.

Sağlıcakla Kalınız..

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here