Evde Kötü Koku Nasıl Giderilir Hakkında

0

Evde Kötü Koku Nasıl Oluşur?

Her evin karşılaşmak istemediği ancak çoğu kez karşılaşılan bir durumdur, evde kötü koku oluşumu. Mutfaklarımızda;  organik besinlerin bulunması ve pişmesi süreci, bu besin ortamına bağlı gelişen bakteri ve mantar kültürü, evin içindeki neme bağlı gelişen kimyasal zincir, banyo ve tuvalet gibi faktörlerin her biri kendi başına bir koku kaynağıdır.

Evde kötü kokusu genel olarak tek bir kaynaktan meydana gelmez. Daha çok pek çok nedenden ve farklı kaynaklardan gelen kokuların karışımının ortak sonucudur. Yazımızda hepimizin bildiği yöntemlerden ziyade daha çok gözden kaçan detayları yazmayı tercih ettik.

Evde Kötü Koku Nasıl Giderilir?

1-) Özellikle mutfaklar başta olmak üzere, lavabolar, tuvaletler, banyolar, buralara ait gider boruları, nemli ve karanlık yerler birer bakteri yuvasıdır. Bu ortamlarda binlerce çeşit ve trilyonlarca sayıda bakteri var olmaktadır. Sadece bu bakteriler dahi ürettikleri atıklar nedeni ile kendi başlarına koku kaynaklarıdır. Yukarıda saydığımız yerlerin temiz tutulması çok önemlidir. Kimyasal temizleyiciler iyi iş görürler ancak etkileri uzun süreli değildir. Bu gibi yerler için en sağlıklı temizleyici tuz, karbonat, sirke, borik asit gibi malzemelerdir.  Rutin aralıklarla lavabo ve diğer yerlerde bulunan gider borularına yakın bulunan boşluklara tuz doldurulması koku kaynaklarını uzunca bir süre engelleyecektir. Eğer bu boşluklarda aynı zamanda hamam böceklerinin var olduğundan şüpheleniyorsanız, borik asit-şeker veya karbonat-şeker karışımı hem kokuyu yok edecek hem de hamam böceklerini yok edecektir.

Aynı şekilde, evde kötü koku oluşumunu yok etmek için bir kase içine konulacak temiz bir bulaşık süngeri içerisine sirke dökülerek, bu kaseden bir kaç tane evin belirli noktalarına bırakılırsa kötü kokuları hapsedici özellik gösterecektir.  Aynı zamanda, karbonat ve tuz da başlı başına birer koku hapsedicidir ve bu amaçla kullanmaları çok fayda sağlayacaktır. Ancak bu yazıda konumuz kokuların oluşmasını önlemek olduğundan bu yönde ilerleyeceğiz.

Mutfak ve Banyolar Evde Kötü Koku Nedenlerindendir

2-) Mutfak ocaklarının çevresi, ocağın ve tezgahın altı, mutfak duvarları en önemli koku kaynaklarından biridir. Bizler bunu görmesek de her yemek piştiğinde bu yemekten buharlaşan yada sıçrayan partiküller gaz fazında olduklarından özellikle ocağın yakın çevresine, ocağa yakın duvarlara, duvar aralarına, deliklere, tezgah altlarına yapışırlar. Çok ince bir tabaka olduğundan gözle görülmezler. Bu nedenle ocak ve fırın yakınlarında bulunan tüm alanın ( buna duvarlar ve tavanda dahil ) rutin aralıklarla iyice silinmesi gerekir. Aspiratör varsa aspiratör temizliğine de önem verilmelidir. Mutfak duvarları ve  mutfak tavanının belirli aralıklarla silinmesi gerekir.

3-) Evde oluşan kötü kokuya neden olan banyo ve tuvalet duvarları: Tavanlarda dahil olmak üzere özellikle banyolarda buharlaşan su zamanla duvar zeminlerinde kötü kokulu bileşikleri hapseder ayrıca nemli ortamda yaşayan  ve çoğalan bakteriler nedeni ile bu kokular yavaş ama etkili bir şekilde ev içine oluşan kokuya katkı sağlarlar. Ayrıca oluşan bu nem ve bakteri kültürüne, gözle görülmeyecek kadar küçük olan  toz da eşlik ederse ortaya kalıcı kötü kokular çıkacaktır. Genel olarak sebebi bilinmeyen pek çok kokunun kaynağında bu durum tespit edilmiştir.  Bu nedenle rutin olarak tıpkı banyo ve wc zeminleri gibi, duvarlar da temizlenmelidir. Rutin aralıklar ile tavanlarında temizlenmesinde fayda vardır.

Mutfak Bezleri, bulaşık altlıkları ve Doğrama Tahtalarına Dikkat

4-) Doğrama tahtaları, bulaşık süngerleri, mutfak bezleri, buzdolabı, bulaşık altlıkları: Yapılan ölçümlerde, yeterince temiz olmayan doğrama tahtaları ve bulaşık süngerleri üzerinde dışkı bakterisi gibi pek çok zararlı bakteri türünün yaşadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle özellikle doğrama tahtalarının ve bulaşık bezlerinin her kullanımdan önce dezenfekte edilmesi ve temiz tutulmaları çok önem arz eder. Bu durum sadece kokuyu engellemez, vücudumuza giren öldürücü bakterilere karşı da bir önlem olmuş olur. Buzdolabının içi de önemli bir koku kaynağıdır. Rutin aralıklarla buzdolabının içi sirkeli su ile silinebilir ve buzdolabı içine bir kase içinde karbonat konarak koku oluşması önlenebilir. Bulaşık altlıkları da rutin aralıklarla temizlenmeli ve bakteri tutmayan bulaşık altlığı tercih edilmelidir.

5-) Bir diğer husus, evde aniden gelişen ağır ve leş gibi bir koku varsa, ev içine giren fare veya kuş gibi bir hayvan leşinden dolayı koku oluşacağıdır.

6-) Ayakkabılar bir diğer koku kaynaklarıdır. Gerek ayakkabının kendine has deri kokusu gerekse içine sinen ayak/çorap kokusu birer koku kaynağıdır. Ayakkabı içleri temiz tutulmalıdır. Dezenfekte için borik asit veya karbonat iyi bir çözümdür. Ayrıca ayakkabılar içerisine adaçayı ve narenciye kabukları konursa kokuları yok edecektir.

Evde Kötü Kokuların Yok olmasına dair bir çözüm:

1-) Tüm perdeler ve halılar yıkanır. Kanepe ve koltuklar da temizlenir.

2-) Evin her köşesi, pencere kenarları ve petek araları dahil arapsabunu gibi bir temizleyici ile temizlenir ve ardından tüm ev beyaz sirke ( sirke ruhu ) ile silinir. Ev temizliğinde asıl amaç koku deposu olan tozlardan kurtulmaktır.

3-) Mutfakta raflarda duran temiz bulaşıklar bulaşık makinasına konur ve yıkama gözüne beyaz sirke eklenir.

4-) Tıkalı lavabolar açılır ve iyice temizlendikten sonra tuz ile doldurulur, ayrıca gider boruları, bu şekilde bağlantılı her yer  arapsabunu gibi bir temizleyici ile iyice yıkanıp temizlendikten sonra tuz yada karbonat, borik asit gibi koku emici- antibakteriyel tozlar ile doldurulur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Evde Nem ve Nem Kokusu Nasıl Giderilir?

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here