Evde Kurutulmuş Biber Yapımı- Dolmalık Biber ve Kızartmalık Biber Nasıl Kurutulur?

0

Evde Kurutulmuş Biber Yapımı?

Evde biber kurusu yapmak oldukça basit bir işlemdir. Kurutulmuş biber kullanım amacına göre  değişik çeşit biberlerden yapılabilir. Dolmalık veya yemeklik ( kızartmalık olmak üzere) dolmalık biber, kıl biberi, şili biberi, süs biberi kullanılabilir. Kırmızı biberler kurutulduktan sonra bu biberlerden pul biber de yapılabilir. İşte Biber Kurutma Yöntemleri…

Dolmalık Biber Kurutması ve Yemeklik Biber Kurutması Nasıl Yapılır?

Yemeklik-Kızartmalık Kurutulmuş Biber Yapımı 

Yemeklik kırmızı biber kurusu, kızartma, melemen, diğer biberli yemekler ve pul biber yapımı için uygundur.

Kızartmalık biber kurusu tarifi için malzemeler

Yeteri kadar kızartmalık biber

Yeteri büyüklükte bez parçası

İyice yıkanmış ve kurulanmış biberler dikine doğru ortadan ikiye ayrılır. Güneş gören bir yere bez üzerine serilir ve bir kaç gün iyice kuruyuncaya kadar bekletilir. Arada bir kontrol edilerek biberler ters yüz edilebilir. Kuruduktan sonra bir kap içine alınır. Bez torbalara koyup ağzını bağlamak kurutulmuş biberlerin dayanıklılığını arttır. Kurutulan biberler kırmızı biberlerse ( kapya, süs biberi yada şili biberi gibi) bunlardan pul biberde yapılabilir. Yemeklik biberler aşağıda dolmalık biberleri kurutmada anlatılan şekilde ipe dizilerek de kurutulabilir.

Dolmalık Biber Kurusu Tarifi

İstenen miktarda dolmalık biberler iyice yıkanır ve ardından içi boşaltılır. İçindeki çekirdeklerin çıkması için tekrar yıkanabilir. Bir süre kurulandıktan sonra iğne ve iplik kullanılarak biberler ipe dizilir. Biberleri birbirlerine çok sık dizmemeye dikkat edilmelidir. İpe dizilen biberler, güneş gören bir yere asılır ve renkleri pembeleşinceye yada kuruyuncaya kadar bekletilir.

Fırında Biber Kurutma 

Kullanılacak olan biberler iyice yıkanır ve kurulanması beklenir. Ardından fırın ızgarasına alınır ve genelde ısının alttan ve üstten eşit dağıldığı orta bölüme konur. Fırının ısısı 70 dereceye ayarlanır. Ara ara biberler kontrol edilir ve renkleri matlaşmaya ve içlerindeki suyu büyük oranda kaybettikleri anda fırından çıkartılır. Kuru bir yerde bez üzerine serilerek bir gün daha bekletilebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here