Evde Lahmacun İçi Hazırlama

0

Lahmacun için Nasıl Hazırlanır?

Lahmacun içi hazırlamak için belli bir kalıp bulunmamaktadır. Et, domates ve biber gibi malzemeler genel olarak sabit kalmakla birlikte damak tadına göre bu malzemelere ilaveten salça, sarımsak, soğan, patates , maydanoz da eklenmektedir. Genel olarak lahmucun yapımında et/kalan malzeme oranı 1’dir yani 100 gram et için 100 gram sebze eklenmektedir ve elde edilen 200 gramlık karışım standart 1 ekmek boyutundaki lahmacun için yeterlidir. Bahsettiğimiz oranlar değişe de bilir.

Evde Lahmacun İçi Malzemeler:

Yarım kilo orta yağlı kıyma
2 tane kuru soğan
5 adet domates
5 tane yeşil biber
isteğe göre 1 yemek kaşığı salça
isteğe göre 1 demet maydanoz
1 su bardağından birazcık az zeytinyağı
İsteğe göre baharatlar ( pul biber, karabiber vs.)
İsteğe göre patates
isteğe göre 1-2 diş sarımsak
1 çay kaşığı tuz

Lahmacun içi Yapılışı

Soğan, domates, sarımsak, patates, maydanoz ve biber gibi malzemeler robottan çekilir. Robottan çekilen püre ile diğer tüm malzemeler iyice karıştırılır. Bu esnada rengin daha koyu olması isteniyorsa bir miktar salça ilave edilebilir.

Not: Lahmacun yaparken, zeytinyağı yerine bir miktar tereyağı veya kuyruk yağı eklenirse daha lezzetli lahmacun yapma imkanı vardır. Yağı az olan lahmacun kuru olmaktadır. Lahmacunların çıtır çıtır olması isteniyorsa fırından alırken poşet içerisine konulmaması gerekir. Fırından çıktıktan sonra 2-3 dakika beklenir ve her lahmacunun üstüne kağıt gibi bir şeyler konursa çıtırlığını koruyacaktır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here