Evde Limon Nasıl Yetiştirilir

8

Evde Limon Nasıl Yetiştirilir?

Evlerin balkonlarında maydanoz, dereotu, nane, süs biberi, domates ve çilek yetiştirmek, son yıllarda oldukça ilgi gören bir uğraş haline geldi. Pek çok kişi artık evinin balkonunu küçük bir sera haline getirip çeşitli meyve ve sebzeleri severek yetiştirmektedir. Evde limon yetiştirme günden güne yayılan bu hobi halini alarak evlerde küçük bahçelerin oluşmasına da sebep olmaktadır. Siz de evinizin balkonunu küçük bir bahçeye çevirmek isterseniz saydığımız çeşitlerin yanında saksıda limon da yetiştirebilirsiniz. Öyle ki özellikle limon çiçeği mis gibi kokusuyla canlı bir oda parfümü görevi görecektir. Bu yazımızda hem limon çiçeği hem limon ağacı hem de limon meyvesi yetiştirmek için gereken şartlar hakkında bilgi vereceğiz.

Saksıda Limon Ağacı ve Limon Çiçeği Nasıl Yetiştirilir

Saksıda limon ağacı yetiştirmek için bir kaç seçenek vardır. Birincisi dal çeliği alma metodudur. Bu metot, uygun şartlarda bir limon ağacından alınacak çeliği olan bir dalın özel şartlarda dikilip köklendirilmesiyle elde edilen fidanla yapılır. Ancak bu yöntem biraz profesyonel yardım gerektirebilir ve biraz zahmetli bir süreçtir.

İkinci bir yöntem ise çekirdekten limon yetiştirmektir. Bu yöntemle bakım daha kolay olup limon elde etmek için geçecek süre uzundur. Ortalama 4 yılda limon almak mümkündür.

Hangi cins limon saksıya uygundur

Genel olarak “Mayer” adı verilen limon saksıda yetişmek için uygundur. Bodur bir ağaç olan Mayer limonları süs bitkisi olarak zaten yetiştirilmektedir. Özellikle çiçekleri oldukça güzel kokmaktadır.

Bu fidanlar internetten temin edilebilir ve zamandan kazanmak isteyenler için ortalama 90 cm boyunda fidanlar temin edilebilir. Bu sayede daha kısa zamanda limon elde etmek mümkün olacaktır.

Eğer tohumdan limon yetiştirilecekse kaliteli bir saksı toprağına ihtiyacınız olacaktır.  Organik içeriği zengin ve havadar bir saksı toprağı seçmek  faydalı olacaktır. Saksı seçimi de önemlidir ilk aşamada kullanılacak saksının yaklaşık 8-10 cm çapında olması yeterli olacaktır. Tabi filizlendikten sonra bu saksı değiştirilecektir ve daha geniş bir saksı tercih edilmelidir.

Tohumdan Limon Yetiştirme

Saksıda limon yetiştirmek istiyorsanız izlemeniz gereken bazı yollardan bahsetmek istiyoruz. İşe salatanızda kullandığınız limonun çekirdeklerini ayırmakla başlayabilirsiniz. Limon çekirdeklerini, dibine çakıl taşı koyduğunuz cam bir kabın içerisine iki parça nemli pamuk arasına yerleştirip filizlenmelerini bekleyin.

Bir diğer filizlendirme yöntemi ise saksı toprağı önce nemlendirilir, daha sonra uygun çekirdekler nemli bir pamuğa sarılarak dikim anına kadar bekletilir. Burada amaç çekirdekleri nemli tutmaktır. Çekirdek toprağın 1 cm altına gömülür ve üzeri yine toprakla kapatılır. Bir sprey şişesi ile üzeri nemlendirilir. Saksı ısısını ve nemini stabil tutmak için saksının üzeri streç film ile kapatılır ve önemli bir nokta saksının hava alması için streç filme bir kaç delik açılır. Saksı direk güneşe maruz bırakılmayacak şekilde ve bol gün ışığı alan sıcak bir yere konur. ( Pencere kenarları, balkon bu iş için uygundur.) Bir diğer husus aşırı sıcak veya nem de tohumların çürümesine neden olabilmektedir.

Burada sizlere önemli bir püf noktasını hatırlatmak istiyoruz ki; limon çekirdeğini tek filizlendirirseniz ağacınız meyve vermeyecektir. Bu yüzden birkaç tane limon çekirdeğini aynı anda filizlendirmeniz faydalı olacaktır. Çekirdekleriniz filizlendiğinde yapmanız gereken ikinci işlem, onları saksıya ekmek olmalıdır. Tohumdan limon yetiştirmek için limon çekirdeklerini metal bir saksıya ekerseniz, toprağın ihtiyacı olan demiri de almasını sağlayarak daha verimli hale getirmiş olursunuz. Metal konserve kutuları ya da büyük yağ tenekeleri bu iş için gayet uygun seçeneklerdir.

Limon bitkinize vereceğiniz su, onun gelişimi konusunda oldukça önemli bir başka püf noktasıdır. Çok fazla ya da az sulamak limon bitkinizin ağaç olma aşamasına geçmesini engelleyecektir. Bir noktada filizlenme aşamanda su vermek için sprey şişesi kullanmak daha uygun olacaktır. Ayrıca saksının yerini sürekli değiştirmeniz durumunda bitkinin yapraklarını dökmeye başladığını görebilirsiniz. Saksınızı direk güneş görmeyen ama gün ışığını alan uygun bir yere koyduğunuzda limon ağacınız gerekli gelişimi gösterecek ve istediğiniz verimi size fazlasıyla sunacağından hiç şüpheniz olmasın. Limon ağacı bakımı kolay olduğu kadar, dikkat ve özen de ister.

Filizlenme aşamasından sonra üzerine sarılı streç film çıkarılır ve güneş ışığını bolca alacağı bir yere konulur. Bu aşamadan sonra yapılması gereken saksıyı sulamak olacaktır. Bol su işe yarayacaktır ancak saksının altından kesinlikle su birikmesi olmamalıdır.

Evde Limon Ağacı Yetiştirmenin Püf Noktaları

Evinizin balkonunda yetiştirdiğiniz limon ağacınızı rüzgardan özenle korumanız gerekirken, evin içinde böyle bir endişeniz olmayacağından rahat edeceksiniz. Limon ağacının en önemli ihtiyacı bol ışık görmesidir. Bu sebeple saksınızı havadar, güneş gören ve iyi ışık alan bir yere yerleştirmeniz doğru olacaktır. Saksının altı mutlaka delik olmalı ve altlıkta kesinlikle su birikmemelidir. Kış aylarında saksının bulunduğu odayı sık sık havalandırmalı, odanın ısısının çok yüksek ya da çok düşük olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bir diğer nokta ise bahar aylarında, saksı mutlaka balkon yada açık alana bir alana çıkarılmalıdır. Nedeni ise bahar aylarında limonunuz çiçek açacaktır ve çiçekten meyveye dönmesi için tozlaşmaya ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle açık alanda arılar vasıtası ile bu tozlaşma sağlanacaktır.

Bir diğer tozlaştırma yöntemini ise Ağaçlar.net’ten alıntıladık. 

Kulak pamuğunu çiçekteki sarı polen olan yerlere değdirdiğinizde kulak pamuğuna polenler yapışır, bu polenleri gözle hissedebilrisiniz. Beyaz pamuk hafif sarıya dönüşür, bu polenleri çiçekteki dişi organ olan ucu şeffaf ve genelde ortadan çıkmış olan ucu hafif yapışkan uzantının ucuna değdirdiğinizde bir kaç polen buraya yapışır ve döllenme gerçekleşir. Kısaca arıların yapması gerekeni biz yapmış oluyoruz.
Bütün çiçekli bitkilerde bu uygulama yapılabilir, böylece meyve ve tohum tutturma şansımızı %90 lara çıkarmış oluyoruz.

Bizim uygulamalarımızda bu yöntemle 17 litrelik saksıda 28 limon tutturma oranımız var.

Doğal olmayan yöntemlerle, çiçeğine hormon sıkmak gibi yöntemler yalancı başarı bence, bu hormonu çiçeği sanki polenlenmiş gibi bir his vermek ve meyve tutturmak için yapılıyor. Genelde içerisinde çekirdek olmayan meyve ve sebzeler hormonludur.

Bu hormonlama yöntemi büyük gros marketlerde bol çiçekli satılan bitkiler içinde geçerli. Bol çiçekli alıyorsunuz ve kısa sürede bitki göçüyor.

 

Not: Limon yetiştirmeden önce farklı kaynaklardan daha farklı bilgiler elde edebilirsiniz. Daha farklı bilgiler için önereceğimiz bağlantı: Ağaçlar.Net

Sağlıcakla Kalınız…

8 YORUMLAR

  1. Bende 2 tane çimlendirdiğim limon çekirdeği ekmiştim bişey oldu ve saksı düştü saksıyı havada yakaladım ama toprak falan yere düştü bi tane çekirdekte düştü parçalandı çekirdek diğerinde az daha yerinden fırlıyordu saksının içinden kalmış onu tekrardan ektim. Şimdide çıktı topraktan 2 gün önce O şimdi meyve vermez mi yukarıda şey yazılmış “Tek limon ağacınız meyve vermeyecektir. Bu yüzden birkaç tane limon ağacını aynı anda yetiştirmeniz faydalı olacaktır.” Aklıma takıldı lütfen cevaplarsınız sevinirim

  2. Çekirdekten limon ağacı yetiştirip, evi limona boğuyorsunuz ki, vallahi ağzım sulandı. Bazı cinsleri mandalina gibi soyar, severek yerim. Herşeyi teferruatla anlatıyor, fidanı büyük saksıya geçiriyor ve çok kısa sürede hasada başlıyorsunuz. Bu teferruatlı bilgiler arasında hiç aşıdan bahsedilmiyor. Saksımda 2-3 yıllık, çekirdekten yetişme limon (belki de kamkat /kumkuat veya mandalina) fidanı var. İki yıldır bir bilen olsa da aşı yaptırsam diye hayal kuruyordum. Saksısını yeni değiştirerek biraz büyütmüştüm. Şimdi aşıya gerek yok mu? Zonguldak

  3. 6-7 seneden beri, 15-20 litrelik 2 adet plastik saksılarda limonum var. Bir adedinde 7-8 adet limon olmuştu.İnce ama bol sulu. Bazen kapalı balkonda bazen de açık balkonda, denizden gelen sert rüzgârı da alarak yaşam savaşı veriyorlardı ama meyve vermiyorlardı. Geçen sene bütün meyvelerimi, (2 limon, 1 mandalina, 1 portakal, ve bütün çiçeklerimi boyutlarına uygun şeffaf torbalara koydum. Hava delikleri açtım. Kışın onlar da rahattı, ben de. Ve mandalina ve limonlarda o kadar çiçek ve daha sonra da meyve görülmüştü ki anlatamam. Limonun birinde hiç yok, diğerinde iki limon var. Mandalina yüz güldürüyordu ama bu kez o da kısır. Portakal ise aldığımda dalında 1 adet vardı ama 6-7 yıldır sıfır meyve. Susuz kalmazlar, toprağından eksiltir, yeni toprak ilâve ederim. Koyun gübresi/şerbeti koyarım. Yazın aşırı güneşten korurum. Balkon batıya bakıyor ve öğleden sonra hep güneşli. İlgimden mi bunaldılar, nedir bunların derdi. Zonguldak

  4. Tek limon ağacınız meyve vermeyecektir. Bu yüzden birkaç tane limon ağacını aynı anda yetiştirmeniz faydalı olacaktır.
    Üstteki yazının içeriğinde de belirtilmiş bi okuyun isterseniz…

    • Bende 2 tane çimlendirdiğim limon çekirdeği ekmiştim bişey oldu ve saksı düştü saksıyı havada yakaladım ama toprak falan yere düştü bi tane çekirdekte düştü parçalandı çekirdek diğerinde az daha yerinden fırlıyordu saksının içinden kalmış onu tekrardan ektim. Şimdide çıktı topraktan 2 gün önce O şimdi meyve vermez mi yukarıda şey yazılmış “Tek limon ağacınız meyve vermeyecektir. Bu yüzden birkaç tane limon ağacını aynı anda yetiştirmeniz faydalı olacaktır.” Aklıma takıldı lütfen cevaplarsınız sevinirim

  5. slm benim balkonda 20 litrelik saksıda limonum var 1.buçuk metre boyunda ama hale çiçek açmadı ben fidancıdan aldım 3 yıl oldu bana aşılı dedi kışın eve alıyorum yazın balkona çıkarıyorum açık balkon koyun gübresi koyuyorum gecende tarım gümresi üre koydum suladım acaba tek olduğundanmı çiçek vermiyo biri demişti çif fidan olacak çifleşecek demişti yorumuma cvp yazarsanız sevinirim ben Adnan ist yazıyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here