Evde Nem ve Nem Kokusu Nasıl Giderilir?

2

Evlerde Oluşan Nem ve Nem Kokusu Yok Etme

Bu yazımızda hem evlerde nem oluşma nedenlerini, oluşan nemin çözümü için önerileri ve nem kokusunun giderilmesi için neler yapılabileceğini belirttik.

Evlerde Rutubet Neden Olur ve Rutubet Nasıl Giderilir?

1-) Eğer kot ile ifade edilen katlarda ikamet ediliyorsa bu katlarda doğal olarak rutubet oluşacaktır. Ancak bu katlarda oluşan rutubet ve rutubet kokusu, uygun izolasyon ile giderilebilmektedir.
2-) Evlerin kuzey yönüne bakan odaları diğer odalara nazaran daha soğuktur ve daha nemlidir. Bu noktada yapılması gereken bu odalara, banyo ve yemek buharının ulaşmasını engellemektir. Kuzey yamaçlara bakan odalar ( yüzün kıble yönüne dönüldüğü vakit, sırt kısmının baktığı odalar) yeterince havalandırılmalıdır. Kış ayları bile olsa bu yapılması gereken bir olaydır. Kış aylarında hava nemli bile olsa, odalar ve dışarı arasındaki ısı farkından dolayı odadaki hava hızla dışarı çıkmaktadır. Bu ise hem nemi hem de kokuyu azaltacak bir önlemdir.
3-) Mutfaklarda aspiratör olması hem yemek kokularını hem de rutubet oluşumunu engeller. Aspiratör yoksa taktırmak oldukça işe yarayacaktır. Özellikle tüp gaz ile çalışan ocaklar daha fazla nemlenme yapmaktadır. Tüp gazı elektrikli ocaklarla değiştirmek de bir nebze işe yarayabilir.
4-) Duvarlar rutubet yapmaya başladığında beraberinde boyalarda sökülmeye başlar. Bu durumlarda dökülen alanlar kazınmalı ve strafor yapıştırma harçları kullanılmalıdır. İstenirse üzerine su ve nemleri geçirmeyen boyalar sürülebilir.
5-) Ev içinde bitki veya akvaryum varsa bunlar da evi nemlendirir.

6-) Ev içinde çamaşır kurutmak nemi arttırır.

7-) Kışın, kalorifer peteklerinin önü açık kalmalıdır. Bu sayede evin içinde oluşan nem kısa zamanda azalır.
8-) Banyo yaptıktan sonra, banyoyu ıslak bırakmamak da işe yarar.

Evde Oluşan Nem ve Nem Kokusu için Kedi Kumu, Karbonat, Tuz ve Vantilatör.

Vantilatör çok iyi bir hava ve nem dağıtıcıdır. Nemli odalarda vantilatör çalıştırılırsa nem daha çabuk dağılır. Bunun dışında eğer evde oluşan rutubet hala varsa, kedi kumu çok iyi bir çözümdür. Nemi çekme kapasitesi yüksek olduğundan oldukça işe yarar. Gözden uzak ( yatak altları, dolap üstleri ve arkaları gibi ) yerlere kedi kumu konulabilir. Ayrıca; karbonat ve tuz da iyi nem çekicidirler. Belirtilen yerlere tuz veya karbonat konursa hem nemi hem de nem kokusu’nu yok edecektir.

Rutubet kokan kumaş eşyalar için bu eşyalar büyükçe leğen gibi bir kap içine alınır ve içerisine yarım çay bardağı karbonat eklenip yıkanırsa nem kokusu ortadan kalkar. Yüzeyler, sirke ruhu ve su karışımı ile silinirse rutubet kokusu azalacaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Evde Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Sağlıcakla Kalınız…

2 YORUMLAR

    • Yüksel Bey; öncelikle ev duvarlarının özellikle zeminin dış duvar, yer, toprak ve diğer kaynaklardan izole edilmesi için ev sahibine talepte bulunun. Nem geçirmeyen boya büyük fayda sağlayacaktır. Bunun dışında evin havalandırılması, mutfak ve banyoda oluşan nem için sık sık havalandırma yapılması, nemli ıslak yerlerin silinmesi önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here