Evde Pul Biber Yapımı ve Püf Noktaları-Kıpkırmızı Pul Biber Nasıl Yapılır?

0

Evde Kıpkırmızı Pul Biber Nasıl Yapılır?

Evde pul biber yapımı için gereken malzemeler:

1 kilo kurutulmuş kırmızı biber ( acı, tatlı yada bunların karışımı olabilir). Biber kurutma yöntemleri hakkında yazımız, yazının sonunda link olarak verilmiştir.
Bir çay kaşığı tuz
1-2 yemek kaşığı zeytinyağı

Evde Pul Biber Yapılışı

Kurutulmuş pul biberler çıtır olmalıdır. Eğer biraz yumuşaklık varsa fırın 180 dereceye ısıtılır ve kapatılır ardından kurutulmuş biberler fırın içerisine atılır bir iki dakika fırın içinde bekletilir. Daha sonra sapları ayıklanan tüm biberler robot içerisine atılır. Robot yoksa bir bez torba içerisine biberler konur ve çekiç gibi bir alet ile hafif hafif dövülür. Biberler acı ise bu işlemleri yapmadan önce ağzı ve burnu yakmaması için mutlaka bir maske yada bez ile ağız ve burun kapatılmalıdır. Dövülme veya robottan çekme işlemi tamamlanınca ev yapımı doğal pul biber tüketime hazır olur. Ancak marketlerde satıldığı gibi daha kırmızı renkte olmasını istiyorsak öğütülmüş biber içerisine 1 çay kaşığı tuz ve 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı eklenir ve iyice karıştırılır. Oluşan karışım 1 gün boyunca güneşte bekletilir. Bir saatte veya iki saatte bir karıştırılarak tüm biberlerin güneş görmesi sağlanır.

Evde Pul Biber Yapımı için Püf Noktalar:

1. Pul biberin çekirdeksiz olması isteniyorsa, kurutma işleminin ardından biberler kırılarak çekirdekler boşaltılır.

2. Biberler kurutulmadan önce de çekirdekler ve biberlerde bulunan damarlar çıkartılabilir.

3. Pul biber yapımı için kullanılacak biberler ne kadar etli ve kırmızı ise yapılacak pul biber de o kadar kırmızı olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Evde Biber Kurutma Yöntemleri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here