Evde Salça Nasıl Yapılır?

0

Evde Salça Nasıl Yapılır? ( Domates Salçası ve Biber Salçası Tarifi )

Günümüzde hanımların çoğu kışlık malzemelerini evde yapmaya özen gösteriyorlar. Endüstriyel ürünleri tüketmek yerine daha sağlıklı olan doğal malzemelerle yapılan gıda maddelerinin tercih edilmesi çok normal elbette. Artık evlerde de kolaylıkla yapılabilecek gıdalar arasında çeşitli sosları ve salçaları da saymak mümkün. Evde salça yapımı konusunun detaylarından da bahsedelim.

Domateslerin ve etli biberlerin taze ve bol olduğu yaz günlerinin sonları evde salça yapımı için en uygun zamandır. Evde hazırlayacağınız salçaların içinde hiçbir katkı maddesi olmayacağından gönül rahatlığıyla tüketebileceksiniz. Yemeklerinize ayrı bir lezzet katacak olan salçaların yapımı da oldukça kolaydır. Yaz aylarının sonuna doğru domatesler ve etli biberler oldukça bollaştığından fiyatları da ucuzlamaktadır. Bu ucuzlama size alacağınız domates ve biberlerde herhangi bir hormon kullanılmadığının da göstergesi olacaktır, hatırlatalım. Salçalık domates ve biber aldığınızda yapmanız gereken ilk iş onları güzelce yıkamak ve üzerinde kalan toz, pisliği arındırmak olmalıdır. Suları süzüldükten sonra salçalarınızı ayrı ayrı yapacağınız için uygulayacağınız işlemler de farklılık gösterebilir.

Domates Salçası Tarifi

Domateslerinizi yıkayıp temizlerken aynı zamanda saplarını da ayıklayarak salça yapımının ilk aşamasını tamamlamış olacaksınız. Domateslerinizi büyüklüklerine göre ikiye ya da dörde bölerek derince bir kap içine yerleştirin. Kabuklarından ayrılması için birkaç gün bu kapta bekleteceğiniz domatesleri ara sıra karıştırmanızda fayda olacaktır. 3-4 gün içinde iyice yumuşayacak olan domatesleri, ince delikli büyükçe bir süzgeç yardımıyla kabuklarından ve çekirdeklerinden ayıracaksınız. Kabuğu ve çekirdeğinden ayrılan domates, kırmızı bir püre ve sarı bir su bırakacaktır.

Bundan sonraki aşamada elde ettiğiniz malzemenin, bir tülbent ya da bez torba yardımıyla suyunun süzülmesi gerekmektedir. Suyu iyice süzülen domates pürenizi salça haline getirmek için bundan sonra domates salçası yapılışı için uygulayabileceğiniz iki yöntem mevcuttur. Domates pürenizi tepsilere boşaltıp, tuzunu ekleyerek güneşte bekletebilir ya da derince bir tencere içinde kaynatarak salça haline getirebilirsiniz. Güneşte kurutacaksanız üzerine bir tülbent örtüp ara sıra karıştırmanız doğru olacaktır. Kaynatarak salça yapıyorsanız sık sık karıştırarak dibini tutmasını engellemelisiniz.

Biber Salçası Tarifi

Biberlerin sapları kesilip çekirdekleri ayıklandıktan sonra 3-4 parçaya bölmelisiniz. Derin ve büyükçe bir tencere içinde suyunu bırakması için önce kısık ateşte, daha sonra da suyunu çekene kadar orta ateşte pişirin. Pişirdiğiniz biberleri tencere içindeyken robotla püre haline getirin. Malzemenizi kabuklarından ayırmak istiyorsanız ince delikli bir süzgeçten geçirmenizde fayda vardır.

Bundan sonraki aşamada biberlerinizi salça haline getireceksiniz. Domates salçasında olduğu gibi biber salçası yapımı için de iki yöntem var. Güneşte bekletecekseniz biber pürenizi tuzlayarak tepsilere boşaltıp üzerini temiz tülbentlerle örtüp güneş gören bir yere bırakmalısınız. Küflenmemesi için ara sıra karıştırarak alt üst etmenizde fayda vardır. Salçanızı kaynatma yöntemiyle yapacaksanız süzgeçten geçirdiğiniz biberleri çelik bir tencereye alıp tuzunu ekleyin ve devamlı karıştırarak iyice suyunu çekene kadar pişirin.

Hazırladığınız biber ve domates salçalarını sıcak suyla yıkayıp kuruttuğunuz cam kavanozlara koyarak üzerlerine zeytinyağı gezdirerek muhafaza edebilirsiniz. Ev salçası yapmak konusunun püf noktalarından biri tuzunu iyi ayarlamaktır, az tuz kullanırsanız salçanız çabuk küflenir. Tuzu biraz fazla eklemeniz, salçanızın uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Salçanın Küflenmemesi için Öneriler. Salça Nasıl Saklanmalı?

Bizim size önerimiz, tuzu fazla atmanız yerine eğer bazı baharatları seviyorsanız o baharatlar ile salçanızı karıştırmanızdır. Gerek hazır aldığınız gerekse kendi yaptığınız salçaları bu yolla saklayabilirsiniz. Bu konuda sevdiğiniz ve yemeklere yakışacağını düşündüğünüz bir baharatı veya baharatları kullanabilirsiniz. Örneğin; adaçayı, biberiye, kekik, zerdeçal,karabiber gibi baharatlarla salçanızı karıştırabilirsiniz. Hatta bir miktar zeytinyağı ile de salçanızı karıştırırsanız uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.  Ballıbabagiller ailesine mensup yenilebilir baharatlar besinlerin muhafazasını sağlayan çok özel bileşikleri doğal olarak içerirler. Ayrıca sarımsak, limon suyu, limon tuzu gibi malzemelerde salça dahil pek çok gıdanın korunmasında kullanılabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Evde Domates Nasıl Kurutulur?

Hazır Salçanın Küflenmemesi İçin?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here