Evde Şeker Yerine Kullanılacak Elma Suyu Konsantresi

0

Elma Suyu Konsantresi Nedir? Elma Suyu Konsantresi Nasıl Yapılır?

Özellikle yapay şekersiz, doğal, organik vs etiketi ile satılan ürünlerin içindekiler kısmını incelediğimizde elma suyu konsantresi (elma suyu şekeri) ibaresi ile karşılaşırız. Elma konsantresi; şeker yerine besinlerde kullanılan bir tatlandırıcıdır. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir konsantre olduğundan diğer tatlandırıcılara göre sağlık açısından daha faydalı olabilmektedir. Tabii içerdiği şeker türü fruktoz olduğundan ölçüyü kaçırmamakta fayda var. Usulüne uygun miktarlarda rahatlıkla şeker yerine kullanılabilir. Evde elma suyu konsantresi yapımı oldukça ekonomiktir ve 10 kilo elmadan yaklaşık 2 litre konsantre yapmak mümkündür. Ayrıca; tat olarak pancar şekeri gibi nötr tada sahip bir şeker olduğundan diğer konsantre ve pekmezlere oranla rahatsız edici aroması bulunmaz. Bu nedenle şekerle yapılan ürünlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Elma Suyu Konsantresi Tarifi için Malzemeler

5-6 Kilo Elma
4 adet 300 ml’lik kavanoz

Elmalar katı meyve sıkacağında sıkılır. Elde edilen meyve suyu sık bir süzgeç veya tülbentten 2-3 defa süzülür. (Katı meyve sıkacağı yok ise elmalar rendelenir. Bez bir torbaya konan rendeler iyice sıkılarak suyu çıkartılır ve bir tülbentten tekrar süzülür.) Elde edilen elma suyu tencereye alınır ve kaynatılır. Köpük oluştukça bu köpükler alınır ve atılır. Kıvam alana kadar orta ateşte pişirilmeye devam edilir, hafif marmelat kıvamı alınca ocağın altı kapatılır. Kavanozlar öncelikle kaynar su ile dezenfekte edilir ve ardından elma suyu konsantresi sıcak sıcak kavanozlara doldurulur. Kavanozların ağzı kapatılır ve ters çevrilerek bekletilir. Soğuyana kadar ters ve düz konuma getirilir. Soğuduktan sonra buzdolabına veya serin-karanlık bir yere kaldırılır. Ağzı açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmelidir. Ağzı açıldıktan sonra buzdolabında saklamak koşulu ile 10-15 gün içinde tüketilmelidir.

Elma Suyu Konsantresi Nerelerde Kullanılır?

Konsantre elma suyu; şekere alternatif olarak şekerin kullanıldığı her yerde kullanılır. Reçel, marmelat, ev yapımı meyve suyu, şerbet, pasta, turta, salata sosu, şurup, dondurma ve kek yapımında kullanılır.

Elma Suyu Konsantresinin Besin İçeriği Nelerdir? 

Elmanın içeriğinde ne varsa elma suyu konsantresi içeriğinde de o vardır. Sadece ısı ile bozunan C vitamini gibi vitaminler kayba uğramıştır. Standart şekere göre besin içeriği çok zengindir. Özellikle antioksidanlar bakımında zengin bir tatlandırıcıdır. Diğer tatlandırıcılara oranla şeker miktarı daha azdır. Çok zengin potasyum kaynağıdır. Ayrıca; A vitamini, demir ve kalsiyum içermektedir.

100 ml Konsantre Elma Suyu

175 kaloridir. ( 100 gram saf şeker 390 kaloridir.)

43 gram karbonhidrat içerir. ( 100 gram şeker 86 gram karbonhidrat içerir.)

Çok az miktarda (2 gramdan düşük) protein, yağ ve lif içerir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here