Evde Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?

0

Evde Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?

Neden siyah zeytinlerimizi evde kurmalıyız? Eğer güvenilir bir yerden siyah zeytin temin edemiyorsak zeytini kendimiz de kurabiliriz. Kostik, renklendirici, koruyucu katkı maddesi olmadan hazırlanan zeytin salamurası ile içimiz daha rahat edebilir. Zeytin kurmadaki temel mantık zeytinin içindeki suyu salması ve bu arada bozulmadan fermente olmasıdır. Bu nedenle zeytin geleneksel olarak tuzlanarak ve bu tuz içinde bekletilerek suyunu salması ve bozulmaması amaçlanır.

Evde Siyah Zeytin Yapılışı

1 kilo ham siyah zeytin
2 yemek kaşığı kaya tuzu ( veya turşu tuzu )
2 litrelik 1 adet kavanoz
1 su bardağı zeytinyağı

Öncelikle ham zeytinler sadece su ile iyice yıkanır. Yıkandıktan sonra tüm zeytinlerin kurulanmalıdır. Kuruyan zeytinler kavanoz içerisine ağzına kadar doldurulur eğer dolduktan sonra zeytin bir miktar arttıysa ikinci bir kavanoza konabilir. 1 kilo ham zeytin için 2 yemek kaşığı kaya tuzu ( veya turşu tuzu ) konur ve arından 1 su bardağı zeytinyağı ilave edilir. En son kavanozun yada kavanozların kapakları kapatılır. Daha sonra kavanoz iyice sallanarak tuz ve zeytinyağının zeytinlerle iyice karışması sağlanır. Kavanoz 10-15 gün boyunca karanlık bir yerde saklanır ve bu süre boyunca her gün sallanır veya ters yüz edilir. Yaklaşık 2 hafta sonra kavanoz kapağı açılır kavanoz içinde oluşan gazın dışarı çıkması sağlanır. Ayrıca dipte siyah bir su oluştuysa bu su da atılabilir. Bu işlemden sonra 40 gün daha beklenecektir ve bekleme esnasında haftada 2-3 kere kavanoz ters yüz edilecektir. Toplamda 55-60 gün içerisinde siyah zeytinler yemeye hazır hale geliyor ancak 1 ay daha beklenirse daha lezzetli zeytin elde etmek mümkün.

Eğer artık zeytinleri tüketmek isterseniz, zeytinler kavanozdan çıkartılır ılık suda iyice yıkanarak kavanoza konur ve üzerine zeytinyağı eklenir. Gerek hazır zeytini gerekse evde yapılan zeytini tüketmeden önce tuzundan arındırmak isterseniz bir miktar zeytini bir gece sirke içinde bekletip ardından 1-2 saat ılık su içinde bekletirseniz tuzun büyük bölümü uzaklaşmış olacaktır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here