Evde Tahıl Barı-Granola Bar Nasıl Yapılır?

0

Granola Bar Nedir? Evde Granola Bar-Tahıl Barı Nasıl Yapılır?

Granola bar, tahıl barı, enerji bar, müsli barı gibi isimlerle bilinen bir yiyecektir. Granola bar yapımında esas malzeme yulaf olup tamamlayıcı olarak kuruyemişler ve kuru meyveler kullanılır. En basit anlatımla tahıl bar denen yiyecek, yulaf içerisine robottan geçirilmiş kuru meyvelerin ve ufalanmış kuruyemişlerin atılarak sıkıştırılması elde edilen besin denebilir.

Besleyici, doyurucu, enerji değeri yüksek ve pratik olması nedeniyle tercih edilebilir. Ev yapımı tahıl bar kimyasal katkı ve yapay şeker içermediği için tercih edilme sebebi olabilir. 100 gram granola bar ortalama 470 kalori civarındadır. Bu nedenle sporcular ve zayıflamak isteyenler için tercih edilebilecek besinler arasındadır. Tahıl bar tarifine geçmeden önce tavsiyemiz mümkün olduğu kadar az çeşitte malzeme kullanmamız daha sağlıklı bir davranıştır. Yulaf sabit kalmak üzere temel malzemeler, diğer malzemeleri bir arada tutacak şeker içerikli bir püre ( hurma püresi, pekmez, bal olabilir), bir kaç kuru meyve çeşidi ve kuru yemiş kullanmak yeterlidir. Bu malzemeler tamamen tercihe göre değişebilir ve miktarları ayarlanabilir.

Granola Bar Tarifi için Malzemeler

1 bardak çiğ badem ( aynı ölçüde ceviz veya fındık olabilir)

1, 5 su bardağı yulaf

4-5 adet kuru incir (kuru kayısı, kuru üzüm, erik vs. olabilir, mayhoş bir tat elde etmek isteyenler bir miktar kuru erik, yaban mersini vs ekleyebilir.

2 yemek kaşığı bal (1 su bardağı hurma püresi veya tatlandırmak için başka alternatifler bulunabilir.)

İsteğe göre 1-2 yemek kaşığı pekmez eklenebilir. Daha karamelize bir tat için pekmez eklenebilir.

İstenilen tada uygun bal, pekmez veya hurma püresi oranı değiştirilebilir. Hatta keçiboynuzu özü veya keçiboynuzu tozu da eklenebilir. Malzemeler tamamen damak tadına göre ayarlanabilir.

Evde Tahıl Bar Yapılışı:

Daha gevrek bir tat elde edinmek istenirse öncesinde yulaf ve kuruyemişler 170 derece fırında 7-8 dakika bekletilebilir. Kuru meyvelerden incir, erik gibi büyük olanlar bir kaç parçaya ayrılır ve tüm malzemeler birbirine karıştırılır. Ardından bir kalıp tepsi içerisine yağlı kağıt serilir ve üzerine malzeme dökülür ardından üzerine bir yağlı kağıt daha serilir ve bir tencerenin alt kısmı ile tepsi içindeki karışım üzerine baskı uygulanır böylece daha katı bir bar elde edilir. Ardından bar buzluğa kaldırılır ve 20-30 dakika bekletilir.

Not: Fırınlama zamanı bazı tariflerde değişkenlik gösterebilir. Bazı tariflerde; tüm malzemeler karıştırılır ve 160 derece fırında 20 dakika bekletilebilir. Fırından çıkarılıp dilimlenir ve soğuduktan sonra tüketebilir.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here