Evde Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

4

Evde Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Üzüm sirkesi tarifi için kullanılacak üzümler; siyah, beyaz, kırmızı her tür üzüm olabilir. Ayrıca kuru üzümden de sirke yapılabilir. Sap ve çekirdekleri kullanılabilir. Ancak mümkünse üzümler ilaçtan arındırılmış ve çürüksüz olmalıdır. Üzümleri ilaçlardan arındırmanın en güzel yolu üzümleri iyice yıkayıp 15-20 dakika sirkeli su içinde bekletmektir. Ayrıca sirke yapımından sonra elde kalan çekirdekler ise atılmamalıdır. Nedeni bu çekirdekler ( ve posa ) çok yoğun miktarda antioksidan içerirler. Öyle ki resveratrol bilinen en etkili antioksidanlar arasındadır. Bu çekirdekler iyice yıkanıp kurutularak tüketilebilir. Gelelim üzüm sirkesi tarifine‘na.

Evde Üzüm Sirkesinin Yapılışı

Malzemeler

5 kilo üzüm ( sap ve çekirdekleri ile birlikte )
10 Litre temiz içme suyu

( Yukarıdaki oran, 1/2 oranıdır. 1 kilo üzüme 2 litre su kullanılabilir. Kuru üzümle sirke yapılacaksa su oranı 1 kilo için 4-6 litreye kadar çıkartılabilir.)

  • Sirke yapılacak kap önceden kaynar su ile dezenfekte edilmesi ve sirke ile yıkanıp durulanması başka bakteri kültürlerinin çoğalmasını engelleyebilmektedir.
  • Su ve üzümler kap içerisine alınır ve üzüm sirkesi yapılacak kabın üzeri tülbent ile örtülür.
  • 20 gün boyunca sirke bekletilir.
  • Günde bir defa tahta bir kaşıkla karıştırılır. Tüm üzümler dibe çöktüğü gözlenene kadar işleme devam edilir.
  • 20.günden sonra sirke süzülür ve içinde kalan üzüm artıklarının suyu da iyice sıkılarak süzülür.
  • Oluşan sirke içerisine şaraplaşmayı önlemesi için 2-3 çay kaşığı iyotsuz turşu tuzu, mayalanmayı hızlandırması için bir miktar bal veya şeker, bir çay bardağı bulgur veya bir yemek kaşığı nohut eklenebilir. Bu malzemeler tercihe bağlıdır.
  • Bu aşamadan sonra sirke karanlık ve serin bir yerde ağzı kapalı bir şekilde 20-25 gün bekletilir. Bekleme süresi arttıkça üzüm sirkesinin lezzeti de artar.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

4 YORUMLAR

  1. Ahmet bey merhaba, sorunuza cevap alabildiniz mi ayrıca kuru üzümle yapılan sirke hakkında ayrıntılı bilgi verilmemiş bunu nasıl öğrenebilirim şimdiden tskrler.

  2. Uzum sirkesi içine koyduğun ekmek yesil küf oluştu. Bu normalı? Ayrıca karanlık ortama alınan sirke kabı ağzı sıkıca mı kapatılmalı? Selam ve dua ile..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here