Evde Üzüm Sirkesi Tarifi Hakkında

4

Evde Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Üzüm sirkesi tarifi için kullanılacak üzümler; siyah, beyaz, kırmızı her tür üzüm olabilir. Ayrıca kuru üzümden de sirke yapılabilir. Sap ve çekirdekleri kullanılabilir. Ancak mümkünse üzümler ilaçtan arındırılmış ve çürüksüz olmalıdır. Üzümleri ilaçlardan arındırmanın en güzel yolu üzümleri iyice yıkayıp 15-20 dakika sirkeli su içinde bekletmektir. Ayrıca sirke yapımından sonra elde kalan çekirdekler ise atılmamalıdır. Nedeni bu çekirdekler ( ve posa ) çok yoğun miktarda antioksidan içerirler. Öyle ki resveratrol bilinen en etkili antioksidanlar arasındadır. Bu çekirdekler iyice yıkanıp kurutularak tüketilebilir. Gelelim üzüm sirkesi yapılışı‘na.

Üzüm Sirkesi Tarifi

5 kilo üzüm ( sap ve çekirdekleri ile birlikte )
15 Litre temiz içme suyu

( Yukarıdaki oran, 1/3 oranıdır. 1 kilo üzüme 2,5-3 litre su kullanılabilir. Kuru üzümle sirke yapılacaksa su oranı 1 kilo için 5-7 litreye kadar çıkartılabilir.)

Sirke yapılacak kap önceden kaynar su ile dezenfekte edilmesi ve sirke ile yıkanıp durulanması başka bakteri kültürlerinin çoğalmasını engelleyebilmektedir.

Su ve üzümler kap içerisine alınır ve üzüm sirkesi yapılacak kapın üzeri tülbent ile örtülür. 15 gün boyunca sirke bekletilir ve 15.günden sonra sirke süzülür ve içinde kalan üzüm artıklarının suyu da iyice sıkılarak süzülür. Oluşan sirke içerisine şaraplaşmayı önlemesi için 2-3 çay kaşığı iyotsuz turşu tuzu, mayalanmayı hızlandırması için bir miktar şeker, ekmek içi veya bir kaç nohut eklenir. Bu aşamadan sonra sirke karanlık ve serin bir yerde ağzı kapalı bir şekilde 45-60 gün bekletilir. Üzüm sirkesi artık hazır.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

4 YORUMLAR

  1. Ahmet bey merhaba, sorunuza cevap alabildiniz mi ayrıca kuru üzümle yapılan sirke hakkında ayrıntılı bilgi verilmemiş bunu nasıl öğrenebilirim şimdiden tskrler.

  2. Uzum sirkesi içine koyduğun ekmek yesil küf oluştu. Bu normalı? Ayrıca karanlık ortama alınan sirke kabı ağzı sıkıca mı kapatılmalı? Selam ve dua ile..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here