Evde Vanilya Özütü Nasıl Yapılır?

0

Vanilya Özütü Nedir? Vanilya Özütü Nasıl Yapılır?

Vanilya özütü;( Vanilya Ekstresi)  vanilya aroması ve tadının uzunca bir sürek saklanması için alkol veya başka bir sıvı içinde solüsyon haline getirilmesi sonucu elde edilen sıvıdır. Normalde vanilya çubukları uzunca bir süre saklanabilir ancak saklama sırasında yavaş yavaş içindeki aromatik kokular uçabilir bu nedenle vanilyayı vanilya özütü şeklinde saklamak daha iyi bir tercihtir. Karıştırılan bir diğer konu marketlerde satılan vanilin adındaki ürün vanilya özütü veya gerçek vanilyanın aroması değildir. Vanilin kağıt endüstrisinde kağıt üretimi sırasında ortaya çıkan bir yan ürün olan ligninden elde edilen sentetik bir maddedir.

Vanilya Özütü Nasıl Yapılır?

Malzemeler: ( 50-60 kullanımlık bir özüttür)
2 su bardağı votka
5-7 adet taze vanilya çubuğu

Vanilya Özütü Hazırlanışı

Vanilya çubukları boylamasına ortadan ikiye kesilir ve temiz bir kavanoz yada cam şişeye konur. Üzerine votka eklenir, eklenecek olan votka çubukların yüzeyine kadar kaplamalıdır. Kavanozun ağzı kapatılır ve serin-karanlık bir yerde 1,5-2 ay bekletilir. Haftada üç dört kez kavanoz çalkalanır ki vanilya içeriği alkole daha fazla geçsin.

Püf Noktaları: Kullanılacak olan cam şişe mümkünse koyu renkli olmalıdır. Hazırlanan özüt yıllarca bozulmadan saklanabilir. Sonraki zamanlarda artan vanilya çubukları edinilirse bu çubuklar da şişe içerisine eklenerek vanilya özütü beslenebilir. Vanilya çubuğu ekledikçe karşıma bir iki tatlı kaşığı alkol eklenebilir. Vanilya özütü genel olarak pişme esnasında eklendiğinden, pişme sırasında içinde bulunan alkol uçmaktadır. Bu nedenle pişme sonrasında alkol ile alakalı bir kalıntı veya koku kalmamaktadır. Alkolün kaynama noktası 78 derecedir ve genel olarak fırın işi ürünler 100 derece ve üstünde pişirilir.

Bazı tariflerde su ile vanilya özütü hazırlama yöntemleri de bulunur. Ancak su ile hazırlanan özütün kullanım süresi daha kısadır ve çabuk bozulma ihtimali vardır. Endüstriyel anlamda vanilya özütleri vanilyanın gliserol içinde bekletilmesi ile elde edilir ancak gliserolün sağlık açısından bazı riskleri bulunabilir.vanil

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Vanilya Nasıl Kullanılır?

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here