Evde Yer Fıstığı Ezmesi Nasıl Yapılır?

0

Evde Yer Fıstığı Ezmesi Nasıl Yapılır?

Yer fıstığı ezmesi; yüksek yoğunluklu bir besindir. İçerisinde biotin ve niasin gibi hücre sağlığı için oldukça önemli vitaminleri içerir. Yer fıstığı ezmesi genel olarak kavrulmuş yer fıstıklarından yapılması tercih edilir. Yer fıstığı ezmesi yapımı için gereken tek malzeme yer fıstığıdır. Vereceğimiz tarifte şeker vs kullanmadık. Ancak yoğun bir besin olduğu için tavsiyemiz tatlandırmak, yoğunluğunu azaltmak, besin içeriğini yükseltmek ve saklama süresini arttırmak amacıyla keçiboynuzu tozu veya yaban mersini gibi kuru meyveler kullanmanızdır.

Yer Fıstığı Ezmesi Tarifi ve Keçiboynuzlu Yer Fıstığı Ezmesi

* Yer Fıstıkları robottan püre haline gelinceye kadar çekilir. Krema kıvamına gelinceye kadar çekme işlemine devam edilir.
* Püre iyice karıştırılır ve uygun bir kavanoza konur. Kavanozların ağzı sıkıca kapatılır ve buzdolabında muhafaza edilir.
* Yer fıstığı ezmesinin içerisine isteğe göre bal yada keçiboynuzu tozu eklenebilir. Keçiboynuzu tozu eklenecekse, robotta fındıklar çekildikten sonra katılır ve krema kıvamı alana kadar birlikte çekilir. Keçiboynuzu tozunun eklenmesini tavsiye ediyoruz. Hem yer fıstığının aşırı yağlılığını ve ağırlığını alıyor hem şeker tadı veriyor hem de içeriğini zenginleştiriyor. Özellikle spor yapanlar, vücut geliştirme ile uğraşanlar için harika bir besindir.
* Eğer elimizdeki yer fıstıkları kavrulmamış ise 180-200 derece sıcaklıktaki fırında 8-10 dakika kavurduktan sonra robottan çekme işlemine geçebiliriz.

Yer Fıstığı Ezmesi Kalorisi Ne Kadardır?

100 gram şekersiz fıstık ezmesinin kalorisi 588 kalori civarındadır.

Not: Dilenirse yer fıstığı çekildikten sonra kuru meyveler ( yaban mersini, kuru erik, kuru üzüm vs)  ile birlikte bir daha çekilerek daha yumuşak ve meyvemsi bir tat elde edilebilir. Tarifte koruyucu katkı maddesi kullanılmadığı için ihtiyaca göre yapılması ve maksimum 2-3 hafta içerisinde tüketilmesi gerekir. Buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here