Fazla Şeker içeren Besinler

0

En Çok Şeker İçeren Besinler

Sağlıklı bir insanın ihtiyacı olan günlük şeker miktarı 25 gr. Fakat tüm dünyada aşırı şeker tüketimi söz konusudur. Ülkemizde ise günlük şeker tüketimi olması gerekenden dört kat fazla yani kişi başı 100 gr. Fazla Şeker içeren Besinler pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Bir süredir gıda ürünlerinde bulunan şeker miktarını oranının fazlalığına dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü (WHO),yayınlamış olduğu bir listede sık tüketilen ürünlerdeki şeker oranını açıkladı. Ürünlerdeki kalori miktarı, bir küp şeker baz alınarak ölçüldü. Listede tatlı besin ürünleri dışında acı ve tuzlu ürünlerde dahi önemli oranda şekerin bulunması ise dikkat çekmektedir. İlk olarak sık tüketilen meyve ve sebzelerdeki şeker oranının açıklandığı listede 1 tane elmada 4.5, muzda ise 3.5 küp şeker bulunuyor. Listedeki sebzeler kategorisinde yer alan havucun ise 2 tanesinde 1 küp şeker olduğu ifade edilirken, mangonun ise 9 küp şeker bulunması bu meyvenin tüketiminde dikkat edilmesi gerektiğini belirtiliyor. WHO’ya göre standart  enerji içeceklerinin 1 kutusu  5 buçuk küp şekeri içerirken, 500 ml’lik portakal suyunda da 10 küp şekerin olması bilinçli tüketicileri ve uzmanları tedirgin ediyor. Avrupa’da yaygın olarak tüketilen tatlandırılmış suyun bir şişesinin yaklaşık olarak 3 küp şeker barındırdığının altını çizen listede; sadece 1 kaplık meyveli dondurmada ise tamı tamına 25 buçuk küp şekerin varlığına işaret ediyor. Belki en merak edilen ise 1 kutu koladaki şeker miktarı. 1 Kutu kolada bulunan ortalama şeker oranı da listede 7 buçuk küp olarak belirlendi.  Hiç şeker tadı almadığımız hatta tuzlu ve acılı yiyeceklerdeki şeker oranları da ürkütücü boyutta.

Örneğin makarnalarda sık kullanılan bolonez sosunun tek kavanozunda dahi tam 6 küp şeker var. Hemen gün içtiğimiz hazır çorbaların paketinde 5 küp şekerin olduğu belirtildi. Listenin yayımlanmasının ardından WHO’nun yayımladığı rapora göre günümüz beslenme sistemi içinde yer alan  gıda maddelerini tüketen bir kişi günde ortalama  98 gram şeker tüketmiş oluyor ve bunun dehşet verici bir durum olduğuna dikkat çekiliyor. WHO raporuna göre günlük tüketilmesi gereken şeker miktarı sadece 25 gram.

Aşırı Şeker İçeren Besinlerin Listesi

Kremalı Bisküviler:…………………… 1 küp
Çikolata:………………………6 buçuk küp
Elma:…………………………..4 buçuk küp
Muz:…………………………….3 buçuk küp
Mango:………………………………… 9 küp
Meyveli yoğurt:…………….2 buçuk küp
Enerji içeceği:………………5 buçuk küp
Kutu kola:……………………7 buçuk küp
Kremalı sıcak çikolata:….9 buçuk küp
Meyveli dondurma:……..25 buçuk küp
Havuç (2 adet):……………………… 1 küp
Portakal suyu (500 ml):…………10 küp
Elma Şırası:………………………….. 5 küp
Hazır çorba:…………………………. 5 küp
Milkshake:……………………………12 küp

Şeker içeriği ile birlikte; şekerin vücuda dağılmasında etkili olan glisemik indeks ise önemli bir faktördür. Lifli gıdalardan bazıları fazlaca şeker içermelerine rağmen lifli olmaları nedeniyle vücutta sindirim süreleri kolay besinlere göre daha uzun. Bu nedenle meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketmek, şekerli meşrubatlardan uzak durmak çok önemli. Ayrıca; özellikle fruktoz içeren hazır içecekleri tüketmemek ve şeker içeren hazır gıdalardan uzak durmak çok önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Glisemik İndeks Nedir?

Fruktoz Nedir?

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here