Fazla Tuz Tüketiminin Kemiklere Zararı

0

Fazla tuz tüketilmesi böbreklere zarar verdiği gibi kemiklere de zarar veriyor. Nedeni ise basit aşırı tuz tüketimi vücuttan kalsiyum atılmasını hızlandırıyor. Bu ise kemik dokusuna zarar veriyor.

Antalya’da bu yıl 37.’si düzenlenen Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’nde aşırı tuz tüketiminin zararlarına dikkat çekildi. Kongre’de fazla tuzun zararları ile verilen bilgiler ise şöyle :

Vücuttaki kemik kalitesi’nin artırılması için, yeterli kalsiyum alımı, D vitamininin yeterince alınması, yeterli gün ışığı, egzersiz, fazla tuzlu beslenmeden kaçınma, potasyum içerikli besinlerin tüketimi, sigara ve alkolden uzak durma gibi faktörlerin önemli olduğu vurgulandı

Özellikle işlenmiş gıdaların tüketiminin artması ile birlikte, insanların tuz tüketim oranı da sessizce artmıştır. Gün içinde özellikle hazır beslenen insanlar, yoğun bir tuz bombardımanına tutulmaktadır.

Aşırı Tuz Sinir Sistemine Zararlı

Fazla sodyum yani fazla tuz tüketimi, hem elektrolit hem de hormonal dengeyi bozabilir. Aşırı sodyum alımı ile sinir iletilerinin taşınması engellenebilir; bu durumun bir sonucu olarak baş dönmesi, kas krampları, titremeye neden olabileceği gibi algı bozukluğu ve depresyon belirtileri görülebilir.

Daha önce ki yazılarımızda, tuzun zararları ile ilgili yazımızda; fazla tuz alımı; ciddi böbrek rahatsızlıklarına, yüksek tansiyona, kalp ve damar hastalıklarına neden olabiliyor.

Tuz Yerine Ne Kullanılmalı?

Tuz yerine limonla birlikte değişik baharatlar kullanabilirsiniz. Bu baharatlardan en çok tavsiye edilenleri; zerdeçal, biberiye, kekik gibi karaciğer ve dolaşım sistemi dostu baharatlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here