Fermente Soğan – Siyah Soğan Tarifi

0

Siyah  (Fermente) Soğan

Soğan sofralarımızdan vazgeçemediğimiz bir tat. Sağlığımız içinde çok önemli işlevleri var. Ağır yemeklerin, etlerin, çeşitli zararlı mikroorganizmaların zararlı etkilerini kırıcı süper bir sebze. Çok değişik alanlarda kullanılabiliyor. Peki siyah soğan adını daha önce hiç duydunuz mı? Sizlere belki de ilk defa duyacağınız yeni bir lezzeti tarifiyle sunuyoruz.

Fermente edilmiş ( mayalanmış ) Soğan Tarifi

Malzemelerimiz:

1- Halkalar halinde dilimlenmiş 2 adet orta boy kırmızı soğan, ( diğerleriyle de denenebilir )
2- 1/2- 1 yemek kaşığı arası deniz tuzu
3- 12 gram filtrelenmiş su
4- 1 yemek kaşığı peynir altı suyu yada salamura sarımsak (  isteğe bağlı )
5- Seçtiğiniz Otlar ( kekik, nane, biberiye vs. )  ( isteğe bağlı )
6-Bunları içine alacak genişlikte bir kavanoz.

Bunun için tercihen iki adet kırmızı soğan alıyoruz. ( Diğerleriyle de yapılabilir. ) Soğanları mümkün olduğunca ince dilimler halinde dilimliyoruz.

Kavanoz içerisine dilimlenmiş soğanları dilediğiniz çeşitli otlarla harmanlayıp kavanoz içerisine atın.
Filtrelenmiş 12 gram su içerisinde tuzu eritin ve bir yemek kaşığı peynir altı suyunu ekleyin.
İçi soğan dolu kavanoza  tuzlu su karışımını ekleyin ve iyice karıştırın. Kavanozun kapağı ile tuzlu su arasında 2.5 cm bir boşluk olmasına dikkat edin. Eğer soğanlar yukarı doğru çıkıyorsa soğanları dipte tutmak için kavanoz içerisine iyice temizlenmiş tercihen tahta veya taş bir ağırlık koyabilirsiniz. Kavanozu 6-12 gün arası ışık almayan ve serin bir yerde tercihen oda sıcaklığında ( mutfak tezgahının altı gibi ) bekletin. Burada önemli bir püf nokta şu kapağı çok sıkı kapatmayacaksınız, ayrıca çok gevşekte olmayacak yani fermentasyon sırasında dışarıya gaz çıkışını sağlamanız gerekecektir. Bunun için ya bir hava kilidi kullanın yada kavanozu çok hafif gevşetin. İşlem tamamlandıktan sonra buzdolabında saklamalısınız.

Bu lezzetli fermente soğan tarifinin vücudunuza faydaları da olacaktır. Fermente Siyah Soğan, normal soğan gibi sindirim problemi yapmaz, hatta sindirime yardımcı olur. Normal soğan içerisinde bulunan faydalı vitamin, mineral ve bileşiklerin bir kısmı fermentasyon esnasında bir kaç artmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

Not: Bu tarifi uygularken mutlak surette sterilize şartlara uymak gerekmektedir. Bu yazı bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Uygulanması için yeterince araştırma yapmak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar :

>>>> Siyah Sarımsak ( Fermente Sarımsak )

>>>> Böğürtlen Yaprağı Çayı ve Fermente Böğürtlen Yaprağı Çayı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here