Fındık Bitkisi Hakkında Bilgi

0

Türkiye’de ve Dünya’da Fındık Üretimi

Fındık, huşgiller (kayın ağacıgiller-Betulaceae) familyasından Corylus cinsini oluşturan bitkilerin ortak adıdır. Amerika fındığı, Adifındık, Ağaç Fındığı, Çin Fındığı, Kaliforniya Fındığı, Kafkas Fındığı, Gagalı Fındık, Lambert Fındığı, Japon Fındığı gibi pek çok türü bulunur.

Ülkemiz, Fındık üretimi açısından dünyada en çok üretim yapan ülkedir. Ayrıca, üretilen fındıkların dünyanın en kaliteli fındığı olma ünvanına sahiptir. Karadeniz bölgesi Türkiye’de üretilen fındığın % 80’nini sağlar. Marmara bölgesinde de üretimi yapılmaktadır. Dünya üretiminin yaklaşık % 64’ünün ülkemiz karşılamaktadır bu çok ciddi bir orandır ve fındığın meyvesinin, ağacının, kabuklarının vs işlenmesiyle oluşabilecek pazar Milyarlarca TL’yi bulabilmektedir. 2015 yılı verileri ile Dünya üretiminde Türkiye 646.000 ton üretim ile 1.sırayı alırken en yakın rakibi İtalya 125.000 ton üretim yapabilmiştir. Yani ülkemiz  en yakın rakibinden 4 misli fazla üretmiştir.

Son yıllarda; dünya fındık üretiminde alternatifleri çoğalmak ve Türkiye’nin  piyasadaki liderliğini değiştirebilmek adına değişik ülkelerde  üretimi teşvik edilmektedir. Ancak genel kanıya göre Gürcistan, Ermenistan ve diğer bölgelerde üretilen aynı tür fındıklardaki yağ ve nem oranı dengesi ülkemizde yetişen fındıklar kadar istenen verimde olmamaktadır. Bu nedenle fındığın durumu bir ülke meselesi haline gelmelidir.

Fındık Hangi Alanlarda Kullanılır?

Fındığın iç kısmı yani meyvesi çerez olarak tüketildiği gibi fındık ezmesi yapımında, bisküvi, şekerleme, tatlı, pasta, dondurma yapımında kullanılır. Daha düşük kalitede değerlendirilen fındıklar ise fındık yağı yapımında kullanılmaktadır.

Fındık yağı, rafine işlemlerinden geçirilip yemeklik yağ olarak kullanıldığı gibi çeşitli amaçlarda sanayi yağı olarak da kullanılır ayrıca gress yağı üretiminde, kimyasal sanayide katalizör olarak, kozmetikte ve boya endüstrisinde kullanılır. Ayrıca tıbbi olarak dezenfekte işlemlerinde kullanılır. Arta kalan küspe kısmı ise yem ve gübre yapımında kullanılır.

Fındığın kabukları ise yakacak olarak kullanılır. Ayrıca bu kabuklar bir tür sıkıştırılmış ağaç artıklarından elde edilen ahşap malzemesi olan kontralit ve kontraplak yapımında da kullanılabilir. Ayrıca bu kabukların yarım yakılması ile aktif kömür, briket kömürü gibi malzemeler de üretilir. Yaprak ve kabuğun üstünü örten tabakalar gübre yapımında kullanılır. Elde edilen gübreler tekrarda fındık bahçelerinde değerlendirilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here