Fındık Yağı Hakkında Bilgiler

0

Fındık Yağı Nedir? 

Fındık yağı ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan ve tamamen yerli fındıklarla üretilen yemeklik yağ çeşididir. Diğer yağlara nazaran artı ve eksi yönlerinden söz edilebilir. Yemeklerde, salatalarda kullanıldığı gibi kozmetik ve gıda alanında pek çok yerde kullanılmaktadır.

Fındık Yağı Nasıl Üretilir?

Moderne tesislerde fındık yağının elde edilmesi sırasında; fındıklar kurutulup uygun nem değerlerine gelince presslenir ve bu ilk preslemeden ham fındık yağı elde edilir. Key adı verilen kalan yağlı küspe ise bazı ekstrasyon işlemlerinden geçtikten sonra yemeklik yağ olarak piyasaya satılır. Bu noktada yemeklik fındık yağı da bir takım ısıl işlemlerden geçmekte ve bazı kimyasallara maruz kalabilmektedir.

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

Fındık yağında bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan vücut için pek çok faydası bulunmaktadır. E vitaminin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını önlemede destekleyici rolü bugün bilinmektedir. Yağ asitlerinin bileşimi incelendiğinde % 80’den fazla Oleik asit içerdiği görülmektedir. Oleik asit yine kötü kolesterolü düşürmekte ve iyi kolesterolü arttırmaktadır.

Fındık yağının bir diğer avantajı yüksek ısılara dayanmasıdır. Yiyecekleri kızartarak tüketmek her ne kadar zararlı bir davranış olsa da fındık yağıyla yapılan kızartmalarda, yağın yapısı bozulmadığı için ısıyla çabuk bozulan yağlara nazaran kızartmalarda tercih edilebilir. Ayrıca neredeyse kokusuz bir yağ olması da yemeklerin orjinal lezzetini korumasını ve farklı bir damak lezzeti sunmasını sağlıyor.

Not:  Üretim aşamasında gerek fındığın katı içeriğinin uzaklaşması gerekse çeşitli ısıl işlemler nedeniyle fındık yağının alerjen olma durumu düşük bir ihtimaldir. Çok düşük bir ihtimal olsa da fındığa alerjisi olanların dikkatli tüketmesinde fayda vardır. Özellikle el makineleri ile yapılan soğuk sıkım şeklinde tüketilen fındık yağı, fındığa alerjisi olanları etkileyebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here