Frenk Maydanozu Hakkında Bilgi

0

Frenk Maydanozu nedir?

Frenk Maydanozunun bilimsel adı Anthriscus cerefolium oluo Maydanozgiller familyasına ait bir türdür. İngilizce’de Chervil olarak bilinir. Normal maydanoz yerine kullanılabilir ve yemeklere kendine has lezzet katmaktadır. Frenk maydanozu normal maydanoza göre daha uzun süre bozunmadan saklanabilir. Anavatanı Kafkasya olmasına rağmen bu topraklardan Romalılar tarafından Avrupa’ya götürülmüş ve Avrupa mutfağında Asya mutfağına göre daha rağbet görmüştür. Aşırı tüketimi zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Frenk Maydanozunun Faydalar Nelerdir?

Frenk maydanozu, içerdiği bitkisel kimyasallar olan flovonoidler, mineral ve vitaminlerce zengin bir besindir. Bu nedenle kanı temizlemekte, karaciğere iyi gelmekte, sindirim sistemini rahatlamaktadır. Losyon şeklinde cilde sürüldüğünde cildi de temizlemektedir. Geleneksel olarak Sirke ile karıştırılıp tüketildiğinde hıçkırığı kesmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarına da iyi geldiği söylenebilir. Tohumları da bazı sağlık sorunları kullanılmıştır.

Frenk Maydanozu Nasıl Kullanılır?

Yemeklerde, salatalarda, çorbalarda kullanılabilir. Genel olarak ana sebze olarak yemeği yapılmaz, sadece süslemek amacıyla katılabilir. Kokusunu kaybedeceği için pişirilmeden yemekleri ve çorbaları süsler. Ayrıca; fesleğen gibi makarna soslarının içerisine eklenebilir.

Frenk Maydanozunun Dikim Zamanı

Frenk Maydanozu, bahçeler için dikimi bahar aylarında yapılır.  Haziran ayına doğru ise hasadı yapılabilir. Nemli ve humuslu toprakları seven bir bitkidir ama genel olarak her tür toprakta yetişebilir. Çimlenme döneminde ve filizlerin büyüdüğü dönemde su isteği fazladır. Ancak aşırı sulanması bitkiye zarar verir. Yetişeceği yerde yabancı otların vs. temizlenmesi gerekmektedir. Yetiştirilmesi normal maydanoz ile hemen hemen aynıdır. Saksıda yetiştirilecekse genel olarak kış aylarında saksıya dikimi yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here