Frenk Üzümü ve Kuş Üzümü Nedir? Kuş Üzümü Nasıl Kullanılır?

0

Frenk Üzümü Nedir? Kuş Üzümü Nedir? Kuş Üzümü Nasıl Kullanılır?

Frenk üzümü; bilimsel adı Ribes olan, Grossulariaceae ailesinin tek bitkisidir. Currant olarak da bilinir. Doğada 150 türü bulunmaktadır. En bilinen türleri kırmızı frenk üzümü ve siyah frenk üzümüdür. Siyah frenk üzümü (Ribes Nigrum) gerçek kuş üzümü olarak da bilinen en popüler frenk üzümü türüdür.

kurutulmuş frenk üzümü
kurutulmuş siyah frenk üzümü

Kuzey Avrupa ve Kuzey Asya topraklarının nemli-ılıman bölgelerinde yetişir. Hastalıklara,aşırı sıcaklara ve kuraklıklara karşı dayanıksız bir bitkidir. Frenk üzümünün insanlar tarafında 11.yy’dan beri ekildiği bilinmektedir. Meyvesi, yaprakları, kök ve kabukları geleneksel şifacılıkta çeşitli amaçlar için kullanılmıştır.

Frenk Üzümünün Özellikleri Nelerdir? 

kırmızı frenk üzümü
kırmızı frenk üzümü

Ticari olarak en değerli türü büyük taneli kırmızı frenk üzümüdür. Ondan sonra ise siyah frenk üzümü gelmektedir. Frenk üzümü ihracatında ilk sıradaki ülke Rusya’dır. Rusya’dan sonra en büyük üretici ülke Polonya’dır.

Kuş Üzümü Nelerde Kullanılır?

Gerçek kuş üzümü yani siyah frenk üzümü, pastacılıkta, meyve sularında, likörlerde, dondurmalarda, reçellerde, tatlı yapımında, şuruplarda kullanılmaktadır. Geleneksel Osmanlı mutfağında ise iç pilav yapımında, helvalarda ve şerbetlerde kullanılmıştır. Avrupa mutfağında özellikle kek ve turtalarda kullanımı yaygındır. Şarap, şampanya, jole ve marmelat yapımına da uygundur.

Zante Kuş Üzümü Nedir?

Günümüzde hem ülkemizde hem de yurt dışında marketlerde satılan çoğu kuş üzümü sözü geçen siyah frenk üzümü değildir. 1911 civarında, ABD’deki ahşap endüstrisini etkileyen hastalıkların yayıldığına inanıldığından, kuş üzümü yetiştiriciliği ticari olarak yasaklandı. Kısa bir süre sonra Yunanistan, standart üzüm büyüklüğünün dörtte biri oranında daha küçük bir kuru üzüm çeşidi olan zante kuş üzümünü ihraç etmeye başladı. İlk sevkıyat ABD’ye ulaştığında, “Korint-currant” kelimesi yanlışlıkla “frenk üzümü” şeklinde çevrildi ve bu yanlışlık günümüzde kadar devam etti. İnsanlar Zante üzümünü, kuş üzümü olarak tanıdı. Gerçek kuş üzümü tat olarak daha ekşimsi iken zante kuş üzümü daha tatlıdır ve tadı normal siyah kuru üzümü andırmaktadır.

Siyah Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Siyah frenk üzümü; portakaldan dört kat fazla C vitamini, yaban mersininden iki kat fazla antioksidan içermektedir. Bitkinin yapraklarından çay yapılır ayrıca siyah frenk üzümü çekirdeği yağı da farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Gözlere çok iyi gelen bir meyvedir. Ayrıca; vücudun genel sağlığına etki etmektedir. Bağışıklık sistemini arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Romatizmaya karşı faydalı besinler arasındadır. Kan sulandırıcı etkisi bulunur.  Vitaminler keşfedilmeden önce İngiltere’de hasta kişilere frenk üzümünün yedirildiği bilinmektedir.

Türkiye’de Frenk Üzümü Yetişir mi?

Ülkemizde frenk üzümünün beş türünün doğal alanlarda yetiştiği bilinmektedir. Bu türler; kırmızı frenk üzümü, siyah frenk üzümü, doğu karadeniz (Ribes orientalisL), alp (Ribes alpinum L) ve kafkas frenk üzümü (Ribes biebersteinii Berl. Ex. Dc.) türleridir. Karadeniz bölgemiz bu meyvenin en çok yetiştiği bölgedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here