Garam Masala Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

0

Garam Masala Nasıl Yapılır? Garam Masala Nasıl Kullanılır?

Garam Masala (garam massala) ; kelime anlamı olarak sıcak karışım anlamına gelen ve Güney Asya’da popüler olarak kullanılan bazı baharatlardan oluşmuş bir karışımdır. Ülkeden ülkeye kullanılan olan baharatların çeşitleri ve miktarları bazı değişiklikler gösterse de kişniş, kimyon, karabiber, karanfil, tarcın gibi baharatların karışımı olarak bilinir.

Evde Garam Masala Nasıl Yapılır?

Kullanılacak Malzemeler:

1 tatlı kaşığı kişniş tohumu
1 yemek kaşığı tane karabiber (acıyı sevmeyenler ölçüyü azaltabilir)
1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
1 tatlı kaşığı çörek otu
1 tatlı kaşığı toz zencefil
3 tatlı kaşığı kakule
10-15 adet karanfil
1 adet çubuk tarçın
İsteğe göre iki üç yaprak defne yaprağı
İsteğe bir iki adet kurutulmuş acı kırmızı biber ( acı sevenler için)

Bir tava içerisine zencefil ve kakule hariç diğer tüm malzemeler konarak karıştırılır ve yaklaşık 10 dakika kadar kavrulurlar. Kavurma işleminin ardından karışım soğumaya bırakılır. Ardından kakulelerin tohumları çıkarılarak karışıma eklenir ardından toz haldeki zencefil karışıma eklenir. Karışım iyice karıştırılır ve bir kavanoza konarak buzdolabına veya karanlık-serin bir yere kaldırılır.

Garam Masala Hani Yemeklerde Kullanılır?

Garam masala; pilavlara çok farklı bir lezzet kadar. Ayrıca et, tavuk ve balık yemekleri ile de güzel gider. Tikka Masala isimli Hint yemeğinin yapılışında da kullanılır. Bazı kuruyemişleri çeşnilendirmek için de kullanılır. Yemeklerde kullanımı çok az miktarlarda olmalıdır. Yemeklere fazla eklenmesi yemeğin tadını bozacağı gibi sağlık için de iyi değildir. Makul ölçülerde sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Sağlıcakla Kalınız..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Cajun Tarifi ve Kullanımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here