Gastrit Belirtileri ve Beslenme Önerileri

0

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit, mide iç yüzeyinde bulunan ve sindirim sıvısına karşı mideyi koruyan mukoza tabakasında oluşan iltihaplanmadır. İlerleyen gastrit vakaları ülsere neden olabilir. Gastrit daha çok bakteriyel enfeksiyon nedeni ile oluşur. Yakın geçmişte; hem ülsere hem de gastrite sadece bazı yiyeceklerin neden olduğu ileri sürülürken günümüzde ise H.pylori türü bakterilerin gastrit oluşumunun birincil sorumlusu olduğu bulunmuştur.  Beslenme alışkanlığı da gastrit oluşu ve ilerlemesinde önemli bir faktördür. Yanlış beslenme, sigara ve alkol kullanımı mide yüzeyini tahriş ederek gastrit oluşumunu hızlandırır. ( Sigara, bazı sinirleri uyararak asit salgısını arttırıyor. ) Bazı solunum hastalıkları ile karaciğer ve böbrek yetmezliği durumlarında da gastrit oluşabilir. Stress ise gastrit en önemli gastrit nedenlerinden birisidir.

‘Bu şu demek oluyor. Sigara içen, stress altında bulunan ve yanlış beslenen bir kişinin gastrit olma ihtimali çok fazladır.

Gastrit akut veya kronik şekilde görülebilir.

Akut gastrit belirtileri arasında; mide yanması, karında baskı hissi ve ağrı görülebilir. Aç karna karın ağrısı görülür ve bulantı-kusma gibi belirtiler gösterebilir. Akut gastritin ağırlaştığı durumlarda dışkı siyahlaşır. Alkol ve ilaç etkisi ile mide yaraları oluşur ve bu yararların kanamasıyla mide asidi ve kan birbirine karışır. Kusma durumlarında ise kusmuk kanlı olur.

Gastrit Tanısı ve Gastrit Tedavisi Nası Yapılır?

Hafif vakalarda; ilaç tedavisi uygulanabilir. Bazı durumlarda ise teşhis endoskopi ile yapılır.

Öncelikle, bir gastroenterologa ya da dahiliye uzmanına başvurmanız gereklidir. Hastalığın tanısını koymak için, hastanın öyküsünü dinlemek yeterli olabilir. Özellikle gençlerde, ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılmaya çalışılır.

Kırk yaşını geçmiş kişilerde, teşhis koymak için endoskopi yöntemi uygulanır. Hastanın midesine, ucunda kamera olan ince bir boruyla girilir. Tv gibi bir ekrandan, doktor hastanın midesini görür ve midede sorun varsa teşhisi koyabilir. Etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Dil kökü ve küçük dil, spreyle uyuşturulur. Böylece hastanın midesi bulanmaz ve endoskopi yapmak kolaylaşır. Gerekirse tanı için hastadan parça alınır ve mikroskopik olarak incelenir.

Gastrit için Beslenme Tavsiyesi

Gastrit hastalığını önlemek ve etkilerini geciktirmek için beslenme sisteminde bir takım sağlıklı değişikliklerin yapılması çok önemlidir. Az ve sık yemenin, küçük lokmalar halinde yemeği ağza almanın ve uzunca süre çiğnemenin her durumda olduğu gibi gastrit hastalığında da faydalıdır. Ayrıca gece yenen yemekler mideyi fazlasıyla yormaktadır. Gece kesinlikle yemek hatta meyve dahil yenmemelidir.  Yemek yendikten sonra uzanılmamalı ve spor yapılmamalıdır. Bu hem reflü hemde gastrit hastaları için sorun teşkil etmektedir.

Gastriti olanlar neler yememeli?

Öncelikle aşırı tahıl ile besleniyorsanız; yediğiniz pek çok şeyden fayda sağlamanız imkansız hale geliyor. Bu sebeple tahıl tüketimini azaltın, beyaz ekmeği, poaçayı hiç yemeyin ve sofranız ağırlıklı olarak sebze yemeklerinden oluşsun. Kızartma ise uzak durulması bir diğer unsur. Bu iki unsura dikkat ederseniz, vücut diğer besinlerin sindirimi için pek bir zorluk çekmeyecektir. Bunun dışında kahve, çikolata, asitli içecekler de mide yanmasına yol açabilir.

Gastriti olanlar, ingiliz karbonatı’nı makul ölçülerde tükettiğinde mide asitliğini düzenleyerek fayda görebilecektir. Bkzn: İngiliz Karbonatı ve Alkali Beslenme 

Limonlu su içmeyi alışkanlık haline getirmekte ( Her bir bardak suya 10 damla ) mide asitliğini düzenleyici etki yapmaktadır. Bknz: Limon Su Faydaları 

Sağlıcakla Kalın….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here