Gavur Pancarı – Yılan Yastığı- Deli Ot Bitkisi

1

Gavur Pancarı Nedir? Gavur Pancarı – Yılan Yastığı Zehirli mi?

Gavur Pancarı, esasında çiğken zehirli olan, yenilebilmesi için mutlaka kurutulması veya haşlanması gereken bir bitkidir. Çiğ bitki ağza değdiğinde bu toksik etki ağızda hafif kabarcıklara benzer bir etki yaratmaktadır.Bu bitkinin hem yumruları hem de taze yapraklarında bir takım zehir etkisi gösterebilen alkoloidler ve saponin adı verilen bileşikler bulunmaktadır. Saponin ve alkoloidler pek çok bitkinin bileşiminde belli oranda bulunur ancak gavur pancarında oranı biraz yüksektir. Kurutulduğunda veya haşlandıklarında bu miktarlar azalmaktadır.

Taze yaprakları haricen çıban ve basur gibi problemlerde kullanılmaktadır. Gavur Pancarı’nın asıl mucizevi etkisinin ise sedef hastalığının iyileşmesine sağladığı katkıdır . Bilimsel olarak nasıl açıklanır bilinmez ama uygulama şekli şöyledir:

Yılanyastığı’nın yumrulu köklerinden 5-6 adet un haline getirilinceye kadar dövülür ve yağda kavrularak bir macun elde edilir. Sedef hastası olan kişiye önce banyo yaptırılır ve ardından bu macun sedef hastası olan kişinin vücuduna sürülür. Bir gün bu şekilde hasta bekletilir ve yine banyo yaptırılır ve aynı işlem bir kez daha uygulanır. Toplamda en fazla iki yada üç kez uygulanan bu işlem sonucunda sedef hastalığından eser kalmadığı iddia edilmektedir. Not: Doktor tavsiyesi, onayı ve gözetimi olmadan bu işlemi tavsiye etmiyoruz. Alerji, ilaç etkileşimi ve başka sebeplerden dolayı istenmeyen durumlar oluşabilir. Burada yazılanlar bilgi amaçlıdır.

Gavur Pancarı Çorbası ( Tırşik Çorbası Nasıl Yapılır )

Yılanyastığı yada gavur pancarı bitkisi tırşik pancarı  olarak da bilinir ve Osmaniye ve çevresinde gavur pancarı bitkisinden tırşik adında bir yemekte yapılır.

Vikipedia’dan alıntıladığımız tırşik çorbası tarifi :

İnce ince doğranan tirşik pancarı (yılan yastığı, yılan bıçağı) yıkanır ve bir tencereye konur. Ölçü: doğranmış bitkiler tencerenin yarısından biraz fazla olmalı. Tencerenin içine sıcak su ilave edilir (tencerenin ağzından iki parmak aşağı). Bir miktar da yoğurt, nohut ve döğme (aşurelik buğday) ilave edilip iyice karıştırılır ve bekletileceği yere konur. Bu esnada doğranan bitkiler tencerede sıvı içerisinde yüzer durumda bulunur. Henüz soğumamışken tencerenin içindeki bu yüzer durumdaki kıyılmış yaprakların üzerine yavaş yavaş un ilave edilerek her tarafı unla kapatılır ve hava almaz hale getirilir. Bu esnada tencere fazla hareket ettirilmemeli ki üzerini örten bu hamurlaşmış un bozulmasın. Sonra tencerenin kapağı kapatılıp üzeri de çeşitli örtülerle kapatılıp mayalanmaya (ekşitilmeye) bırakılır. En az 12 saat bu şekilde bekletilir. Sonra örtü ve kapak açılır. Üst kısımdaki hamurlaşan un katmanı bir kaşıkla alınabildiği kadar alınır. Alınamayan kısım karıştırılır. Sıvının tadına bakılabilir, ekşimişse ocağa konup kaynayıncaya kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra ara ara karıştırılarak 3-5 saat pişirilir. Gerekirse buharlaşan suyun yerine kaynamış su ilave edilerek kıvamı ayarlanır. Yaprakların tadına bakılıp piştiği anlaşılınca sarımsak ve tuz ilave edilir. İyi ekşitilmişse ekstra limon veya nar ekşisi katılmasına gerek yoktur.

Not: Kullanılacak bitkiler taze olmalı çiçeklenmiş olanlar yenmemeli.

 

Sağlıcakla Kalınız….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here